fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: czy jest szansa na odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wprowadzenia ograniczeń

AdobeStock
Ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzone w związku z epidemią Covid-19 negatywnie wpłynęły na płynność finansową przedsiębiorstw. Czy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wynikające z ograniczeń i zakazów mają szansę otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa.

20 marca 2020 r. w Polsce wprowadzono stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2. W konsekwencji ustalono liczne ograniczenia utrudniające lub uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Skutkowały one stratami przedsiębiorców.

Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie pozwala na stosowanie ustawy o odszkodowaniach. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zechcą dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii nie będą mogli oprzeć się na ustawie z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (dalej: ustawa o odszkodowaniach).

Czytaj także: Koronawirus: pomoc finansowa dla poszkodowanych firm wymaga ustawy

Gdzie zatem mogą być źródła odpowiedzialności odszkodowawczej za straty przedsiębiorców związane z ograniczeniami i zakazami wprowadzonymi w stanie epidemii?

Art. 417 i następne Kodeksu cywilnego określają przesła...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA