fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Jak wzmocnić markę firmy budowlanej w Internecie

Fotolia
Internet, czyli prawie darmowe medium warto wykorzystać do budowania rozpoznawalności marki budowlanej.

Internet to dziś najważniejsza platforma komunikacji. Aktywnie korzysta z niego prawie połowa ludzi na świecie, a w Polsce ponad 25 milionów osób. W sieci spędzamy średnio około sześć godzin dziennie. To ogólnodostępne, prawie darmowe medium warto wykorzystać do budowania rozpoznawalności marki budowlanej.

Koncentrując uwagę konsumentów, Internet przejął wiele funkcji mediów tradycyjnych, stając się głównym kanałem komunikacji marketingowej. Również dla firm z branży budowlanej, choć jej przedstawiciele długo opierali się, zanim uznali sieć za istotny kanał dotarcia do klientów. Dominowała opinia, że wykonawcy budowlani „nie siedzą" w Internecie, w związku z czym nie ma sensu komunikować się z nimi tą drogą. Jednak producenci, chcąc trafić z informacją o ofercie do innych uczestników procesu budowlanego, takich jak architekci i inwestorzy, szybko docenili zalety netu, tworząc i publikując treści prezentujące ich ofertę w kontekście prac budowlanych i remontowych. Także branżowe wydawnictwa drukowane coraz odważniej zaznaczały obecność w Internecie, czego efektem jest dziś kilkaset polskojęzycznych stron i portali dedykowanych tematyce budowlanej. Dodając do nich powstające licznie blogi i vlogi, zakładane i prowadzone przez entuzjastów majsterkowania i prac wykończeniowych, widzi się różnorodną, obszerną i rozwojową platformę do komunikacji z klientami.

Pionierami aktywności w Internecie w środowisku budowlanym byli architekci i projektanci wnętrz. Szukając inspiracji, chętnie dzielili się znalezionymi w sieci perełkami, takimi jak nowoczesne lub nietypowe wnętrza, budynki i obiekty inżynierii lądowej. Z czasem zaczęli pokazywać własne projekty i realizacje, które mogły być oceniane i rekomendowane przez internautów. Tą drogą informacje o ich ofercie docierały do klientów poszukujących konkretnych usług. Wreszcie cała branża budowlana przekonała się, że niezależnie od wielkości, profilu i zasięgu działania firmy, przez Internet każdy może skutecznie dotrzeć do swoich klientów. Tylko od czego zacząć?

Generowanie własnych treści

Po pierwsze trzeba tam być. Firmowa strona internetowa już dawno zastąpiła tradycyjne foldery i broszury z ofertą produktową. Dziś strona pełni liczne funkcje, w tym informacyjną, promocyjną i edukacyjną. Edukacja klienta to ważny element strategii przygotowania treści własnych. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na tworzeniu materiału, który ma być wartościowy dla internautów.

Osoby planujące budowę lub remont domu szukają w sieci sposobów na rozwiązanie problemów. Atrakcyjne dla nich będą informacje o tym, jakie materiały i usługi pozwolą zrealizować zamierzone cele. Stworzenie solidnej bazy treści prezentujących metody rozwiązywania konkretnych problemów pojawiających się w trakcie procesu budowlanego, pozwala przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Aby zbudować z klientami relacje, warto zaprosić ich do dialogu, uruchamiając firmowego bloga i profil w mediach społecznościowych, gdzie internauci będą mogli zadawać pytania, rozwiewać wątpliwości oraz przedstawiać własne opinie.

O atrakcyjności treści decyduje jej wartość merytoryczna oraz sposób, w jaki jest podana. Multimedialny charakter Internetu umożliwia wykorzystanie różnorodnych form prezentowania informacji, np. w postaci infografik, giftów, animacji, krótkich materiałów video czy filmów instruktażowych. Dzięki nim, w łatwy sposób można wytłumaczyć i pokazać nawet najbardziej skomplikowane rozwiązania i zaawansowane technologie. Można edukować w sposób przystępny i zabawny, najlepiej z wykorzystaniem eksperta cieszącego się uznaniem internautów.

Wsparcie internetowych liderów

Internetowy „ekspert" nie posiada zwykle tytułu naukowego ani wielu lat doświadczeń. Ma natomiast zasięgi – duże grona fanów, followersów i subskrybentów oraz przełożenie na ich opinie. Zazwyczaj jest to osoba uznawana przez internautów za pasjonata lub znawcę określonej dziedziny, świadomie kształtująca wizerunek w sieci, dzieląca się z innymi wiedzą i doświadczeniami. Obecna w Internecie jako bloger, youtuber czy użytkownik jednej z kilku platform social mediowych, gdzie regularnie publikuje własne materiały. Influencerzy posiadają pokaźnie widownie - obserwatorów i fanów, których liczba sięga, w niektórych przypadkach, nawet kilku milionów osób.

Zaproszenie do współpracy influencera może przynieść firmie wymierne korzyści. Ważne jest, by wybrać odpowiednią osobę, prowadzącą profil lub bloga, odwiedzane przez internautów, którzy pasują do grupy docelowej marki.

Firmom z branży budowlanej warto rekomendować wybór influencerów, biorąc pod uwagę cel kampanii, profil konsumentów, dla których przeznaczony jest produkt oraz oczywiście dane świadczące o zasięgach. Spora liczba działających w sieci blogerów zajmujących się szeroko rozumianą tematyką budowlano-wnętrzarską, pozwala precyzyjnie dobrać do współpracy najwłaściwsze osoby.

Przykład

Na blogu Zabawa w budowie majsterkowicz Norbert regularnie publikuje nagrania pokazując różne prace. Materiały są ciekawe, opatrzone dobrymi komentarzami i chętnie oglądane, o czym świadczy liczba odwiedzających jego kanał. Podobnie inny youtuber, znany pod nazwą Pragmatyczny Przemek, przygotowuje materiały ukazujące jego prace stolarskie, testując przy okazji narzędzia różnych producentów. Poczytne blogi i chętnie oglądane kanały youtubowe o tematyce DIT (do it yourself) prowadzą też panie. Warto zajrzeć na strony Majsterek czy Pani to potrafi. Wszystkie wymienione blogi to potencjalne dobre miejsca na lokowanie narzędzi budowlanych. Więcej przykładów takich miejsc można znaleźć na blogu Prdlabudownictwa.

Koszty

Korzystanie z Internetu (ogólnodostępnego, prawie darmowego) w celach marketingowych kosztuje. W porównaniu z mediami tradycyjnymi, niewiele, ale na tyle dużo, by utworzyć odrębny budżet, dedykowany działaniom wizerunkowym w sieci.

Działania te obejmą m.in. zbudowanie strony firmowej, bloga, SEO, uruchomienie i prowadzenie stron w mediach społecznościowych, promowanie tych miejsc, organizację konkursów i kampanii oraz współpracę z influencerami. Jako, że tę ostatnią cechuje elastyczność i zmienność, tak też należy podejść do związanych z nią wydatków. To specyfika działań, kanały, reakcje społeczności decydują o wartości współpracy z danym vlogerem. Niektórzy współpracują na zasadzie barteru, przyjmując w rozliczeniu produkty. Jednak większość influencerów za współpracę oczekuje określonego wynagrodzenia w formie pieniężnej. Planując koszty współpracy z influencerem należy też pamiętać o wsparciu akcji, jej aktywacji poprzez własne kanały marki i dodatkowe, zewnętrzne kanały dotarcia, bowiem odpowiedzialność za powodzenie kampanii leży w tym przypadku zarówno po stronie marki, jak i influencera. Samo stworzenie treści i opublikowanie jej na kanałach blogera zwykle nie wystarcza, by osiągnąć satysfakcjonujące cele.

Paulina Gadomska-Dzięcioł, effective public relations pr dla budownictwa

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA