fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Pakiet ułatwień w prawie dla firm wicepremiera Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki
PAP, Jakub Kamiński
Wicepremier Morawiecki przedstawił 100 ułatwień dla przedsiębiorców. Będzie mniej biurokracji.

Zatrudnianie pracowników, rozliczanie podatków oraz dochodzenie wierzytelności i sprawiedliwości ma być łatwiejsze. Wszystko za sprawą „100 zmian dla firm" przygotowanych przez Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju.

Według ogłoszonego we czwartek pakietu uproszczone mają być rozliczenia małych i średnich firm. Więcej z nich zyska prawo do ryczałtowego podatku i prostszej księgi przychodów i rozchodów (zamiast ksiąg rachunkowych). Zmienią się też zasady kontroli. Urzędy przeprowadzą je wspólnie, jeśli będą dotyczyć tego samego zagadnienia. Będzie też zakaz ponownego sprawdzania przedsiębiorców. A gdy urzędnik zmieni zdanie co do wykładni przepisów, firma nie poniesie kary.

– To słuszny kierunek, bolączką są bowiem skomplikowane przepisy, których interpretacje ciągle się zmieniają – mówi Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Morawiecki zapowiedział też złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm. Jego zdaniem obecne zniechęcają do zatrudniania więcej niż 19 pracowników, przez co firmy stosują umowy cywilnoprawne zamiast umów o pracę. Wicepremier proponuje więc podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i pracy. Chce też skończyć z absurdem obowiązku przechowywania papierowej dokumentacji pracowników przez 50 lat.

Odzyskiwanie pieniędzy ma być łatwiejsze dzięki upoważnieniu notariuszy do wydawania nakazów zapłaty.

– Im wcześniej zapada wyrok i wkracza komornik, tym większe szanse na odzyskanie długu – ocenia Rafał Fronczek, szef korporacji komorniczej.

Zmieni się też postępowanie administracyjne. Wątpliwości faktyczne i prawne mają być rozstrzygane na korzyść strony.

– Tych zmian jest całkiem sporo i każda z nich jest bardzo ważna dla biznesu – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że sporo zmian powstało w konsultacjach i po sugestiach organizacji przedsiębiorców.

– Niezwykle istotna jest też sprawa składek na ZUS – zauważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Obecny model ozusowania sprawia, że początkujący przedsiębiorcy ponoszą duże koszty już na starcie – podkreśla. Według jego wyliczeń, dla 42 proc. firm obecna zryczałtowana składka jest wyższa, niż gdyby stanowiła procent ich dochodów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA