Odpowiedzialność solidarna inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy

Inwestor może być zobligowany do zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcy nawet w przypadku, gdy za dane roboty inwestor zapłacił już generalnemu wykonawcy.

Publikacja: 27.05.2021 16:45

Odpowiedzialność solidarna inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy

Foto: Adobe Stock

Ustawą z 14 lutego 2003 r. wprowadzono do Kodeksu cywilnego (dalej k.c.) art. 647

, zgodnie z którym (§ 5): „Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę." Instytucja solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia dla podwykonawcy była odpowiedzią na kryzys budowlany mający miejsce na początku lat 2000. Nie było wówczas zbyt wielu inwestycji, a podwykonawcy przyjmowali zlecenia nie zważając na zaoferowane im warunki. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że w praktyce budowano po rażąco niskich cenach, w skrajnych wypadkach niepokrywających kosztów. Do tego część nieuczciwych inwestorów, a nierzadko też generalnych wykonawców, w sposób świadomy nie regulowała swoich należności pieniężnych dla podwykonawców, czując się bezkarnie wobec braku skutecznych regulacji prawnych zabezpieczających podwykonawców przed opóźnianiem lub nieregulowaniem płatności przez inwestorów. W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia przez generalnego wykonawcę podwykonawca nie miał żadnego roszczenia względem inwestora. Po należne wynagrodzenie podwykonawca musiał kierować sprawę do sądu przeciwko wykonawcy, który często, jeszcze przed rozpoczęciem procesu, ogłaszał upadłość. Wtedy podwykonawca nie miał już od kogo ściągać swoich należności.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona