fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Przedsiębiorca bezpieczny w sieci - Ministerstwo Cyfryzacji radzi, jak o to zadbać

123RF
Przedsiębiorcy, niezależnie od profesji, wielkości firmy i sektora – wdrażają i stosują nowe technologie, choćby przez to, że używają poczty elektronicznej. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak to robić bezpiecznie.

Na początek wydawałoby się najprostsza sprawa – strona internetowa. W dzisiejszych czasach każdy chce ją mieć. Często to najlepsza wizytówka i jeden z najskuteczniejszych sposobów na zdobycie klientów. Ważne, by nie dać się przez nią złapać przestępcom.

- Jeśli „trzymasz" stronę na swoim serwerze, pamiętaj o aktualizacjach bezpieczeństwa i ważnym oprogramowaniu. Jeśli do firmowej witryny logują się Twoi współpracownicy, wymagaj od nich, aby robiąc to stosowali bezpieczne hasła. Kolejna sprawa – ogranicz możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer i rozważ możliwość przeprowadzenia testów bezpieczeństwa witryny. Dobrym pomysłem jest także zarejestrowanie nazw domenowych brzmiących podobnie do adresu Twojej strony WWW. Chodzi m.in. o to, aby nikt nie podszywał się pod Twoją firmę - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Proste hasło furtką dla przedstępców

Następna sprawa – poczta e-mail. Każdy przedsiębiorca z niej korzysta. Ale  wiadomości, które wydają  się podejrzane, trzeba bezwzględnie usuwać z firmowej skrzynki. Warto zachęcić  pracowników, aby informowali szefostwo, jeśli też dostali takie maile. Dlaczego to ważne?

– Nawet przypadkowe zachowania każdego pracownika w przedsiębiorstwie mogą się stać przyczyną ataku na system informatyczny firmy. Klikając umieszczone w mailach spreparowane linki lub uruchamiając załączniki przygotowane przez cyberprzestępców, otwieramy szeroko drzwi do naszych systemów – tłumaczy Krzysztof Silicki, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwo i innowacji w NASK. – To dlatego stworzenie cyberbezpiecznej firmy wymaga odpowiedzialności i zaangażowania wszystkich pracowników – dodaje.

Generalna zasada: należy dbać o stosowanie bezpiecznych i niepowtarzalnych haseł, aktywować dwuskładnikowe uwierzytelnianie tożsamości. Warto używać menedżera haseł. Tego typu oprogramowanie pozwala tworzyć bardzo długie, losowe hasła do serwisów internetowych. Zapamiętuje je także i podczas logowania samo wpisuje.

Drukarka to komputer

Tak. Drukarki, kopiarki i faksy to też komputery. Wniosek? W ich przypadku także musimy dbać o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Po pierwsze – trzeba korzystać z oferowanych przez te urządzenia funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa. W tym celu należy zmienić domyślne hasło i wyłączyć możliwość bezpośredniego logowania do urządzeń z zewnętrznych sieci.

Dla firmy lepiej wybierać urządzenia, które posiadają możliwości szyfrowania i bezpiecznego usuwania danych. A jeśli chcemy pozbyć się jakiś sprzętów (nie tylko drukarki, ale i komputerów, czy telefonów) – trzeba zabezpieczyć lub zniszczyć przechowywane na nich dane.

Jednym z najważniejszych zasobów firmy są właśnie informacje – finansowe, dane klientów, itp. Ich utrata to wielki problem. Dlatego powinny być szczególnie chronione.

– Zapewnianie bezpieczeństwa w sieci to stały proces. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości pracowników, by ograniczyć ryzyko utraty wrażliwych danych firmy na skutek prostego błędu ludzkiego – mówi Krzysztof Silicki z NASK. – Dlatego w codziennej działalności nie zapominajmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa IT, bo one mogą mieć istotny wpływ na stabilność i wiarygodność przedsiębiorstwa – podkreśla.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA