fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zarządzenie likwidacji firmy wyłącza ochronę pracownika przed zwolnieniem

Adobe Stock
Pracodawca nie może wypowiedzieć umów o pracę pracownikom szczególnie chronionym przed powzięciem uchwały o otwarciu likwidacji. Ze zwolnieniami nie musi jednak czekać do zakończenia postępowania likwidacyjnego.

W związku z ograniczeniami działalności spowodowanymi pandemią Covid-19 wielu pracodawców, szczególnie w najciężej dotkniętych branżach, decyduje się na zakończenie działalności i zwolnienie pracowników. Na gruncie prawa pracy ogłoszenie likwidacji firmy wiąże się z szeregiem uprawnień w zakresie redukcji zatrudnienia. Od kiedy pracodawca może z nich skorzystać i jakie wiążą się z tym ryzyka?

Koniec szczególnych uprawnień

Likwidowany pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowy o pracę wszystkim pracownikom, nawet tym szczególnie chronionym. Zgodnie bowiem z art. 411 kodeksu pracy po ogłoszeniu likwidacji wyłączona jest ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym, przebywających na urlopie oraz w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Co więcej, pracodawca w likwidacji może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży oraz pracownikowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim (po uzgodnieniu terminu rozwiązania umowy o pracę z zakładową ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA