fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Subwencja z PFR: co należy wpisać jako datę rozpoczęcia działalności

Adobe Stock
Datą rozpoczęcia działalności jest co do zasady data wpisu do KRS.

Pytanie

Czy składając wniosek o subwencję z PFR jako datę rozpoczęcia działalności należy wpisać datę zawarcia umowy Spółki czy decydujące znaczenie ma data wpisu do KRS?

Odpowiedź

Datą rozpoczęcia działalności jest co do zasady data wpisu do KRS.

Jednak na potrzeby wniosku o udzielenie subwencji, PFR w sekcji „Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania" wskazuje, że wymagane jest podanie faktycznej daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, a nie daty powstania podmiotu, czy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego/CEIDG.

PFR wskazuje, że po złożeniu wniosku wskazana data jest weryfikowana przez PFR (na podstawie danych z Ministerstwa Finansów, KRS oraz CEIDG), ale niezgodność dat z odpowiednich rejestrów z datą wskazaną we wniosku nie spowoduje odrzucenia wniosku. Warunkiem otrzymania subwencji finansowej jest prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r.

PFR nie wyjaśnia, co rozumie poprzez „faktyczną datę rozpoczęcia prowadzenia działalności". Ze źródeł nieoficjalnych, w tym także z informacji od przedsiębiorców - wnioskodawców, których wniosek rozpatrzono pozytywnie wynika, że aktualnie jest to data przesłania pierwszej deklaracji podatkowej.

Agata Kowalska – radca prawny z Krakowa

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA