fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

WSA: jeśli przewóz wykonuje więcej niż jeden kierowca, do formularza przejazdu należy wpisać wszystkich kierowców

Adobe Stock
Do formularza przejazdu wpisano tylko jednego kierowcę, choć było dwóch.

Autokar przewożący grupę osób pracujących bądź mieszkających na terenach przygranicznych zatrzymano na autostradzie. Kierowca nie posiadał przy sobie wypisu z licencji na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego osób. Okazał natomiast formularz przejazdu, do którego wpisano nazwisko innego kierowcy. Miał on wsiąść do autokaru w umówionym miejscu, kilkanaście kilometrów dalej, tuż za granicą.

Zgodnie z rozporządzeniem UE z 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych, usługi okazjonalne są wykonywane na podstawie formularza przejazdu. Przewoźnik wypełnia go przed każdym przejazdem. Formularz informuje o rodzaju usługi, głównej trasie przejazdu oraz wskazuje przewoźnika lub przewoźników. Tu do formularza przejazdu został wpisany kierowca P.T., natomiast zatrzymano do kontroli kierowcę S.S., którego nie wymieniał formularz.

Czytaj także:

Prezes spółki transportowej, do której należał autokar, wyjaśnił, że wpisanie w formularzu nazwiska kierowcy, który prowadziłby pojazd jedynie na krajowym odcinku drogi, mogłoby spowodować uznanie go za nieprawidłowy w razie kontroli służb granicznych. Podważone przez organy kontrolne innych państw mogłoby być również wpisanie dwóch kierowców. Dlatego na formularzu wpisano tylko tego, który miał wykonywać międzynarodowy przewóz drogowy z przekroczeniem granicy Polski.

Inspektor Transportu Drogowego stwierdził jednak, że do formularza przejazdu powinni być wpisani wszyscy kierowcy wykonujący przewóz z przekroczeniem granicy państwa. Kierowca, który podwozi grupę ludzi do granicy RP, wykonuje okazjonalny transport drogowy. Wobec tego już w momencie wyjazdu powinien wpisać swoje nazwisko do formularza przejazdu.

Od wymierzonej kary administracyjnej spółka odwołała się do wielkopolskiego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. Wyłączną winą za niewpisanie do formularza obu kierowców obarczyła kierowcę, który dysponował tym dokumentem. Otrzymał on także prawidłowy wypis z licencji, ale przez niedopatrzenie nie wziął go ze sobą.

Odwołanie nie poskutkowało, toteż spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sąd przypomniał jednak, że również polska ustawa o transporcie drogowym wymaga, ażeby podczas wykonywania przewozu drogowego, kierowca miał przy sobie i okazywał na żądanie uprawnionych organów kontroli wymienione w niej dokumenty. Przy wykonywaniu międzynarodowych lub okazjonalnych przewozów osób jest to odpowiednie zezwolenie lub formularz przejazdu.

Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorca wykonywał międzynarodowy okazjonalny przewóz drogowy osób – ocenił WSA w Poznaniu, oddalając skargę spółki. Zastosowanie znajdują więc zarówno przepisy krajowe, jak i regulacje unijne. Jeśli przewóz wykonuje więcej niż jeden kierowca, do formularza przejazdu należy wpisać wszystkich kierowców.

Sygnatura akt: III SA/Po 584/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA