fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Procesy gospodarcze: próba dla prawników

www.sxc.hu
Sprawy gospodarcze komplikują przepisy, a jeszcze będzie ich nowela. Cywiliści muszą się z tym zmierzyć.

To główny wniosek z konferencji zorganizowanej dla prawników i ich klientów, głównie przedsiębiorców, przez kancelarię prawniczą Dentons.

Klientami większych kancelarii są zwłaszcza przedsiębiorcy, i zwykle mają oni sprawy gospodarcze, a procedowana w Sejmie duża nowela procedury cywilnej przywraca po kilkunastu latach odrębną procedurę właśnie dla spraw gospodarczych.

– To duże wyzwanie dla przedsiębiorców – mówił adwokat Wojciech Łysek. – Pierwsza rada jest taka, by zbierali dowody na wypadek ewentualnego procesu, jeśli to możliwe, wszystk procesie gospodarczo dokumentowali, choćby elektronicznie, a najlepiej na papierze z podpisem, bo wym świadkowie będą ostatecznością.

Dużą nowością będzie możliwość zawierania umów o rezygnacji z pewnych kategorii dowodów na wypadek sporu, np. ze świadków nagrań. A krótsze terminy na prezentację dowodów to wyzwanie zwłaszcza dla pozwanego, gdyż powód pozew składa, gdy zbierze dowody, i ma na to dużo czasu, pozwany zaś będzie działał pod presja krótkiego terminu – dodał adwokat.

– Dla prawników wyzwaniem jest dobranie specjalistów z różnych dziedzin spoza klasycznego prawa cywilnego, jak zamówienia publiczne czy np. prawo energetyczne, sporządzenie odpowiednich dokumentów, by sąd mógł przebić się przez tę tematykę – mówił dr Radosław Góral, radca prawny.

Ale wyzwania stoją także przed sędziami, a niektórych, zwłaszcza po zmianach, które wejdą w życie za kilka, najpóźniej kilkanaście miesięcy, i to nie tylko przeprowadzenia tzw. pierwszej organizacyjnej rozprawy, ale całego procesu.

– To wielkie wyzwanie po 20 latach budowania procesu kontradyktoryjnego, teraz sędzia ma nie tylko zaplanować, ale sprawnie zarządzać procesem, w wielu krajach się to udaje np. w USA czy Niemczech, ale wymaga to nauki i pracy – dodaje mec. Góral.

– Na razie przedsiębiorców czekają większe koszty w poważniejszych sprawach, gdyż górny próg 5 proc. opłaty sądowej wzrosnąć ma ze 100 tys. zł do 500 tys., z kolei dodatkowy formalizm sprawi, że proces będzie bardziej stresujący, a wyrok przez to mniej przewidywalny – spuentował konferencję mec. Wojciech Kozłowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA