Innowacyjne produkty na specjalne zamówienie

Podmioty publiczne będą mogły w szczególnym trybie zamówić innowacyjny produkt zgodnie ze swoim konkretnym zapotrzebowaniem.

Aktualizacja: 17.05.2016 09:43 Publikacja: 17.05.2016 09:12

Partnerstwo innowacyjne to kolejne novum przewidziane w nowelizacji prawa zamówień publicznych, przeniesione do porządku prawnego z dyrektywy klasycznej 2014/24/UE. Do ustawy zostanie wprowadzone jako kolejna procedura, poza przetargiem ograniczonym i nieograniczonym.

Opracuj i dostarcz

Celem tego trybu jest opracowanie innowacyjnego produktu (usługi lub robót budowlanych) niedostępnego na rynku, a następnie jego sprzedaż. Z procedury może skorzystać podmiot, który poszukuje konkretnego innowacyjnego rozwiązania, po upewnieniu się, że te, które występują na rynku, nie spełniają jego potrzeb. Zgłasza wtedy swoje zapotrzebowanie, określając przy tym minimalne, ale jednocześnie precyzyjne wymogi dotyczące tego, co ma zostać wypracowane. W odpowiedzi zainteresowani stworzeniem innowacyjnego rozwiązania wykonawcy mogą złożyć wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Przy czym w trybie tym chodzi nie tylko o opracowanie innowacyjnego rozwiązania, ale również o jego zakup bez konieczności przeprowadzania odrębnego postępowania przetargowego. Oznacza to, że podmioty zawierają jedną umowę, obejmującą zarówno fazę badawczo-rozwojową, jak i późniejsze wyprodukowanie i dostarczenie innowacyjnego produktu (świadczenie usługi czy ukończenie robót budowlanych).

Nowe możliwości

– Tryb ten z pewnością będzie stosowany w nietypowych okolicznościach, wymagających np. przygotowania prototypów, stworzenia nowego procesu produkcji, budowy lub konstrukcji, opracowania nowej metody marketingowej oraz organizacyjnej – przewiduje Anita Wichniak-Olczak, dyrektor Departamentu Informacji, Edukacji i Analiz Systemowych w Urzędzie Zamówień Publicznych. – Jako Urząd, będziemy zachęcać do stosowania tego trybu, szczególnie podmioty posiadające z jednej strony określone zapotrzebowania, a z drugiej mające odpowiednie zaplecze organizacyjno-finansowe. Wydaje się, że z partnerstwa innowacyjnego korzystać będą tzw. duzi zamawiający, np. GDDKiA, PKP, urzędy wojewódzkie czy ministerstwa – kontynuuje.

etap legislacyjny: trafiło do Senatu

Opinia

Katarzyna Kuźma, partner w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka

Procedura partnerstwa innowacyjnego znajdzie zastosowanie w szczególności w przypadku dostaw produktów i świadczenia usług, które z uwagi na swój charakter i specyfikę muszą być ściśle dostosowane do zindywidualizowanych potrzeb zamawiającego, czyli szyte na miarę. Ze strony wykonawców procedura partnerstwa innowacyjnego zainteresuje przede wszystkim firmy z branży IT, sektora obronnego, medycznego oraz firmy produkcyjne posiadające doświadczenie w prowadzeniu działań badawczo-rozwojowych oraz we wdrażaniu tego typu projektów.

Wprowadzenie procedury partnerstwa innowacyjnego należy ocenić pozytywnie jako instrument, który daje możliwość nawiązania ścisłej i długofalowej współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, jak również pozwala na stymulowanie innowacyjności i budowanie przewagi konkurencyjnej firm zaangażowanych w rynek zamówień publicznych.

Partnerstwo innowacyjne to kolejne novum przewidziane w nowelizacji prawa zamówień publicznych, przeniesione do porządku prawnego z dyrektywy klasycznej 2014/24/UE. Do ustawy zostanie wprowadzone jako kolejna procedura, poza przetargiem ograniczonym i nieograniczonym.

Opracuj i dostarcz

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe