- Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy - zapewnia szef rządu w swoim wpisie.
Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 16 maja 2019
To reakcja na nasze publikacje. W czwartek "Rzeczpospolita" opublikowała list polskiego przedsiębiorcy, właściciela jednoosobowej firmy, który na swoim przykładzie opisał możliwe skutki wprowadzenia testu przedsiębiorcy w zakresie płynności finansowej, podatków, ubezpieczeń społecznych.
- Jestem jednym z tych pierwszych do odstrzału i jestem po prostu tak przerażony, że nie mogę spać po nocach. Już publiczna egzekucja byłaby lepsza niż coś takiego. (...) Mam 53 lata. Cała moja rodzina ląduje na bruku, a ja zostaję z długiem, który przejdzie w spadku na moje dzieci (z żoną mam umowę o rozdzielności majątkowej) - czytamy w dramatycznym liście.
Przedsiębiorca apeluje do premiera o wycofanie się z wprowadzenia testu przedsiębiorcy.
List redakcja "Rzeczpospolitej" zadedykowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który wielokrotnie podkreślał, że priorytetem jego rządu jest wspieranie przedsiębiorczych obywateli i walka z opresyjnym urzędniczym państwem.
Kilka dni temu pisaliśmy, że rząd przygotowuje są przepisy umożliwiające weryfikację mikrofirm, choć minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapewniała w mediach, że żadnych zmian legislacyjnych wprowadzających test przedsiębiorcy nie będzie. Chodzi o narzędzie prawne służące określeniu, kto faktycznie jest przedsiębiorcą, a kto korzysta jedynie z możliwości preferencyjnego opodatkowania.
Czytaj też:
Polowanie na firmy źle się skończy
Jednoosobowe firmy: masowa weryfikacja firm
Samozatrudnienie: wpierw zachęty, potem kary
Test przedsiębiorcy - będzie czy nie? Rząd testuje odporność firm na sprzeczne wieści
Test przedsiębiorcy - jaka jest polityka rządu wobec małych firm
Kogo zaboli walka z samozatrudnieniem
Samozatrudnienie: rząd jednak zweryfikuje jednoosobowe firmy