fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Superurząd skarbowy dla firm

Fotolia.com
Największe przedsiębiorstwa obsłuży wyspecjalizowany urząd skarbowy. W lipcu ruszy pilotaż.

Skarbówka ma specjalne plany wobec liderów biznesu. Firmami, które mają więcej niż 50 milionów euro przychodu rocznie zajmie się superurząd.

- Dla takich przedsiębiorstw chcemy od przyszłego roku utworzyć Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów (COKP), wydzielone z Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego. Pilotażowy program dla 200 największych firm ruszy już 1 lipca – zapowiedział w środę wiceminister finansów Marian Banaś na spotkaniu z przedsiębiorcami.

- Chcemy, aby największe firmy były specjalnie traktowane. Mają się nimi zajmować przypisani do nich urzędnicy, którzy znają się na specyfice danej działalności i potrafią rozwiązać ich problemy – powiedział „Rzeczpospolitej" Przemysław Krawczyk, dyrektor Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w Ministerstwie Finansów.

- To dobry pomysł – mówi Michał Borowski, doradca podatkowy i ekspert BCC. – Teraz często jest tak, że urzędnik jednego dnia kontroluje gminę, drugiego tartak, a trzeciego koncern informatyczny. A przecież każda branża ma swoją specyfikę i problemy. Jak się je zrozumie będzie to z korzyścią i dla fiskusa i dla przedsiębiorcy.

Zwolennikiem tego rozwiązania jest też Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. Zaznacza jednak, że centralizacja może spowodować pewne problemy praktyczne dla firm z innych rejonów Polski, choćby z dojazdami do warszawskiego urzędu. - Ministerstwo Finansów powinno o tym pamiętać dopracowując ten pomysł – podkreśla.

- Dobrze, że fiskus chce pomagać dużym firmom, byleby tylko nie odbyło się to kosztem małych, które najbardziej potrzebują wsparcia – dodaje Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

COKP ma zastąpić działające teraz w poszczególnych województwach duże urzędy skarbowe. Rozliczają się tam firmy przekraczające 5 milionów euro przychodów rocznie.

Ministerstwo Finansów poinformowało „Rzeczpospolitą, że COKP powinno objąć 2 tys. podmiotów. Według naszych obliczeń, na podstawie danych GUS, nawet powyżej 3 tys.

Przypomnijmy, że przymiarki do utworzenia superurzędu były już w 2015 r. Rząd wtedy z tego zrezygnował. Jak jednak zapowiadał na naszych łamach wiceminister finansów Marian Banaś („Rzeczpospolita"z 4 kwietnia 2016 r.) pomysł może wrócić.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA