fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Mniej kontroli w uczciwych firmach

Fotolia.com
Fiskus chce załatwiać spory z przedsiębiorcami polubownie.

– W ostatnich miesiącach zmniejszyła się liczba kontroli. A będzie ich jeszcze mniej, bo wszystkie dane z wielu firm są już w przesyłanych do urzędów Jednolitych Plikach Kontrolnych – powiedział wiceminister finansów Marian Banaś na spotkaniu z przedsiębiorcami zorganizowanym przez BCC.

Zapowiedział, że skarbówka chce wypracować model zaufanego przedsiębiorcy. Czyli takiego, który jest w kontakcie z fiskusem i któremu urzędnicy pomagają rozwiązywać problemy. Oni nie będą nękani kontrolami. Tylko ci, którzy wyłudzają podatki i biorą udział w przestępczym procederze, nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Dla największych firm ministerstwo planuje stworzyć Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów. Ma być to superurząd, w którym będą je obsługiwać przypisane do nich osoby. Dotyczy to przedsiębiorstw, których roczne przychody przekraczają 50 mln euro.

– Wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad kluczowymi dla rynku przedsiębiorstwami jest konieczne. Podmioty te są na tyle istotne dla stabilności finansów publicznych, że ewentualne błędy fiskusa w ich sprawach mogą mieć negatywne konsekwencje dla całej gospodarki – komentuje Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.

Wiceminister Marian Banaś zapowiedział też inne działania.

– Będziemy częściej przyznawać ulgi przewidziane w ordynacji podatkowej. Firmy, które mają problemy z uregulowaniem zaległych podatków, mogą liczyć na rozłożenie ich na raty. Zamierzamy też odejść od groźnych wezwań do urzędów na rzecz kontaktów telefonicznych bądź elektronicznych.

Na spotkaniu przedsiębiorcy zgłaszali problemy z bieżącym rozliczeniem i uciążliwymi kontrolami. Największe mają ci, którzy znaleźli się w łańcuchu transakcji mających na celu wyłudzenie VAT. Przedsiębiorcy skarżyli się, że fiskus idzie na łatwiznę i zamiast ścigać oszustów, wymierza podatek uczciwym. Jak zapobiec wplątaniu w przestępczy proceder? – pytali. Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Przedsiębiorcy muszą dokładnie sprawdzać kontrahentów i unikać podejrzanych transakcji. Sami zresztą zaproponowali stworzenie wzorców należytej staranności, w których opisane zostaną działania zmniejszające ryzyko kontaktów z przestępcami.

Przedsiębiorcy proponowali też wprowadzenie obowiązku zawiadamiania podatników o wykreśleniu z rejestru VAT. Brak takiej informacji powoduje spore problemy, także dla ich kontrahentów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA