fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wzory przemysłowe: dowody pochodzące z sieci mogą pozbawić design ochrony

ROL
W jednym z orzeczeń sądu unijnego przesądzono, że dowody pochodzące z internetu mogą skutecznie zniweczyć nowość lub indywidualny charakter zarejestrowanego wzoru wspólnotowego.

Z uwagi na dynamikę rozwoju współczesnego wzornictwa system rejestracji wzorów przemysłowych ma formalny charakter. Oznacza to, że prawo wyłączne może zostać udzielone, nawet jeżeli design w dacie zgłoszenia nie był nowy lub nie odznaczał się indywidualnym charakterem. Dla późniejszego wykazania takich okoliczności potrzebne są jednak dowody pochodzące z wiarygodnych źródeł. W tym kontekście pytanie o rolę materiałów pochodzących z internetu staje się obecnie jednym z kluczowych przy sporach o ochronę wzorów przemysłowych.

Nie jest tajemnicą, że w znacznej ilości przypadków to właśnie zewnętrzna postać chroniona wzorem przemysłowym przesądza o rynkowym sukcesie produktu. Dotyczy to zarówno wyrobów o cechach głownie estetycznych, jak i tych, po które sięgamy także ze względu na inne czynniki, np. zawartą w nich technologię. W tym kontekście nie ma różnicy pomiędzy designem odzieży czy samochodów, w odniesieniu do każdego z tych produktów ich zewnętrzny ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA