fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Roboty budowlane: jakie roszczenia przysługują wykonawcy w razie przedłużenia okresu realizacji inwestycji

Adobe Stock
Gdy dojdzie do przedłużenia okresu realizacji inwestycji, wykonawcy mogą przysługiwać względem inwestora roszczenia z tytułu poniesionych kosztów pośrednich, bezpośrednich oraz związane ze spadkiem produktywności. Kluczowa może okazać się skrupulatność wykonawcy w ich dokumentowaniu oraz metoda przyjęta do wyliczenia.

Niejednokrotnie czas realizacji inwestycji budowlanych przedłuża się, generując po stronie wykonawcy dodatkowe koszty, a inwestor odmawia wykonawcy zapłaty za taki koszt. Poniżej omawiamy niektóre z roszczeń, które w takiej sytuacji mogą przysługiwać wykonawcy względem inwestora.

Koszty pośrednie

Koszty pośrednie są składnikiem wynagrodzenia wykonawcy. Stanowią nakłady niezbędne do stworzenia ogólnych warunków produkcji budowlanej i jej organizacji. Dzielą się na koszty ogólne budowy i koszty zarządu przedsiębiorstwem wykonawcy.

Czytaj też: Roszczenia związane z COVID-19 z kontraktów budowlanych

Praktyka pokazuje, że kiedy wykonawca dochodzi zapłaty tego typu kosztów w związku z przedłużeniem okresu realizacji inwestycji, największym problemem bywa wyliczenie wysokości tych kosztów oraz wykazanie ich poniesienia przez wykonawcę.

O ile na etapie przygotowania oferty, wyliczenie kosztów ogólnych budowy zwykle odbywa się w oparciu o wskaźniki narzu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA