fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Każda podróż służbowa poza miejscowość prowadzenia działalności jest delegacją

Adobe Stock
Podróżą służbową dla kierowcy jest każdy wyjazd poza miejscowość, w której pracodawca prowadzi działalność. Czas jego trwania wpływa na wysokość świadczeń należnych z tego tytułu.

Zatrudniamy kierowcę małego busa. Zwykle jeździ z towarem po Warszawie. Niekiedy wyjeżdża jednak poza nią, jadąc prosto z bazy firmy do klienta. Czy w przypadku takich krótkich, maksymalnie kilkugodzinnych wyjazdów, mówimy o podróży służbowej? Jeśli tak, to jak liczyć jej czas – od wyjazdu z bazy, czy od wyjazdu poza granice administracyjne miasta? – pyta czytelnik.

Dla samego zakwalifikowania wyjazdu jako podróży służbowej nie ma znaczenia czas jego trwania. Długość wyjazdu wpływa jednak na prawo do diet, które przysługują dopiero, gdy trwa on co najmniej 8 godzin. Jeżeli kierowca rusza do klienta wprost z siedziby (bazy) pracodawcy, to czas trwania podróży służbowej należy liczyć od momentu wyjazdu z bazy.

Czytaj też:

Prywatne podróże pracownika w pandemii nie są jego prywatną sprawą

definicja

Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowcy stosujemy odrębne od „kodeksowego" pojęcie podróży służbowej. Zawiera je ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA