Każdy wspólnik spółki cywilnej świadczący usługi transportu drogowego musi mieć licencję - wyrok WSA

Wszyscy wspólnicy spółki cywilnej świadczący usługi transportu drogowego muszą mieć licencje. Inaczej grozi im kara.

Publikacja: 04.05.2018 06:20

Każdy wspólnik spółki cywilnej świadczący usługi transportu drogowego musi mieć licencję - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zajmował się on karą, jaką inspektorzy transportu drogowego nałożyli na wspólników spółki cywilnej „A" Transport i Spedycja.

Było naruszenie

Inspektorzy nałożyli karę, ponieważ podczas kontroli prowadzący pojazd wspólnik Janusz N. miał tylko swoją licencję na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Nie okazał natomiast zezwolenia wydanego dla drugiego wspólnika Dariusza Z. W tej sytuacji inspektorzy uznali, iż doszło do naruszenia przepisów o wykonywaniu transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia.

Przedsiębiorcy wyjaśnili, że zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika posiada tylko Janusz N., ponieważ od pracownika w Starostwie Powiatowym uzyskał informację, iż do wykonywania transportu drogowego w ramach spółki cywilnej wystarczające jest posiadanie jednego zezwolenia udzielonego któremukolwiek wspólnikowi.

Wojewódzki inspektor transportu drogowego uznał taki stan rzeczy za niezgodny z prawem i nałożył na wspólników spółki cywilnej karę pieniężna w wysokości 8 tys. zł. Decyzję tę utrzymał w mocy główny inspektor transportu drogowego.

Co pokazuje kierowca

GITD wskazał, że stosownie do treści art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym, podczas wykonywania przewozu drogowego kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli zapisy urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy i czas jazdy, postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku, kartę kierowcy oraz zaświadczenie, o którym mowa w art 31 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, a ponadto wykonując transport drogowy – wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, czyli wypis z licencji.

W uzasadnieniu decyzji zwrócono uwagę, iż kwestię tego, kogo należy uznawać za przedsiębiorcę regulują przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Art. 4 tej ustawy jednoznacznie wskazuje, że przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Zgodnie z ust. 1 wymienionego przepisu, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Stosownie do treści art. 4 ust 2 ww. ustawy za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Ponadto w opinie GITD przepisy kodeksu cywilnego nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że spółka cywilna nie jest uprawniona do samodzielnego występowania i działania w obrocie prawnym, bowiem zgodnie z art. 865 k.c. spółka jest reprezentowana przez jej wspólników i każdy z jej wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Natomiast celem powstania spółki jest dążenie do osiągnięcia celu określonego w umowie spółki, co wynika z art. 860 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Także za zobowiązania spółki odpowiedzialność ponoszą wspólnicy spółki, którzy za te zobowiązania odpowiadają solidarnie – art. 864 k.c.

Kto jest przedsiębiorcą

– Z tego jednoznacznie wynika, że to wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami. To wspólnicy świadczą usługę transportową, a wykonywany przez nich konkretny przewóz jest realizowany wspólnie, a nie przez każdego z osobna – wyjaśnił GITD. Co więcej, zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego uprawniające do wykonywania transportu drogowego jest aktem indywidualnym, wydawanym na wniosek konkretnego przedsiębiorcy i potwierdza jego uprawnienie do wykonywania usług w zakresie transportu drogowego. – Tym samym każdy ze wspólników spółki cywilnej jest zobowiązany uzyskać wymagane przepisami prawa zezwolenie lub licencje – wskazano.

Dalej GITD stwierdził, że wszystkie działania wszystkich wspólników zmierzające do osiągnięcia określonego celu gospodarczego, pociągają za sobą także odpowiedzialność za te działania. Dlatego brak uprawnienia do określonej usługi przez choćby odpowiedzialność wszystkich wspólników na wykonywanie tej usługi bez uprawnień.

Co na to sąd

Wspólnicy zaskarżyli decyzję GITD do sądu administracyjnego. W skardze przekonywali, że do wykonywania transportu drogowego w ramach spółki cywilnej wystarczające jest posiadanie jednego zezwolenia udzielonego któremukolwiek wspólnikowi, jeżeli będzie osobiście wykonywał czynności transportowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę przedsiębiorców, podzielając ocenę głównego inspektora transportu drogowego.

Zdaniem sądu przepisy ustawy o transporcie drogowym jednoznacznie wskazują, że obowiązek uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego dotyczy przedsiębiorcy, który podejmuje i wykonuje działalność gospodarcza w zakresie transportu drogowego. – Skoro zatem wspólnik spółki cywilnej uzyska wpis w ewidencji działalności gospodarczej lub w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym i określi jako przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej transport drogowy, i będzie tego rodzaju działalność gospodarczą wykonywał, to ciąży na nim obowiązek uzyskania licencji. Jeżeli nie uzyska takiej licencji, to będzie prowadził działalność regulowaną bez stosownego uprawnienia, naruszając przepisy ustawy o transporcie drogowym i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – wyjaśnił sąd. – Uzyskanie licencji przez jednego ze wspólników nie zwalnia z tego obowiązku pozostałych wspólników spółki – zaznaczył.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 11 stycznia 2018 roku.

sygnatura akt: III SA/Kr 1087/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.adamski@rp.pl

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zajmował się on karą, jaką inspektorzy transportu drogowego nałożyli na wspólników spółki cywilnej „A" Transport i Spedycja.

Było naruszenie

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona