Fundusze unijne na tworzenie nowych firm i biznesów

Od 12 do 19 maja Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu będzie prowadził nabór wniosków w ramach działania 7.3 „Zakładanie działalności gospodarczej”. Gdy zostanie rozstrzygnięty, a jest to planowane na wrzesień tego roku, osoby, które chciałyby zdobyć dotację na założenie własnej firmy, będą mogły zgłaszać się do instytucji, które ten konkurs wygrają.

Publikacja: 01.05.2016 04:00

Fundusze unijne na tworzenie nowych firm i biznesów

Foto: www.sxc.hu

Jego celem jest bowiem wyłonienie firm, instytucji lub organizacji, które podjęłyby się realizacji projektów polegających na udzielaniu pomocy doradczej i szkoleniowej osobom, zamierzającym założyć własną działalność gospodarczą. A po przeprowadzeniu tej części udzielać im wsparcia finansowego.

Przy tym oba te komponenty są obowiązkowe. To znaczy każdy zgłaszany projekt musi przewidywać przeprowadzenie szkoleń, które wprowadziłyby uczestników projektów w podstawy świata biznesu, świadczenie dodatkowych usług doradczych przy zakładaniu firmy i na pierwszym etapie jej prowadzenia (przez okres do 6 lub do 12 miesięcy) i wreszcie zapewniać finansowe wsparcie (na założenie firmy i w ramach tzw. pomocy pomostowej). Koszty związane z doradztwem i szkoleniami mogą zostać dofinansowane do wysokości 95 proc., a część przeznaczona na wypłatę dotacji na założenie firmy nawet w 100 proc.

Obowiązkowe połączenie elementów dotacji ze szkoleniami i doradztwem ma przyczynić się do zwiększenia efektywności projektów. Tak, aby osoby, które zostaną przyjęte do projektu i ostatecznie zostaną także zakwalifikowane do otrzymania bezzwrotnej pomocy finansowej, miały wiedzę, jak rozkręcić własny biznes. A następnie otrzymywały także wsparcie w pierwszych, często najtrudniejszych, miesiącach prowadzenia firmy.

O dofinansowanie mają prawo ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (chyba że prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową). Natomiast tzw. grupę docelową będą mogły stanowić wyłącznie osoby, które mają ukończone 30 lat (decyduje moment przystąpienia do projektu) i pozostają bez pracy (bezrobotne, poszukujące pracy, nieaktywne zawodowo). Warto podkreślić, że kryterium to nie wymaga posiadania formalnego statusu osoby bezrobotnej (zarejestrowanej w urzędzie pracy). Na preferencje w przyjmowaniu do projektów będą mogły liczyć osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. A za takie uznaje się:

- kobiety,

- osoby z niepełnosprawnościami,

- osoby po 50 roku życia,

- osoby długotrwale bezrobotne,

- osoby o niskich kwalifikacjach,

- osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,

- migranci powrotni i imigranci.

Na dofinansowanie projektów, które będą spełniać kryteria formalne i w największym stopniu wpiszą się w kryteria merytoryczne, WUP w Opolu zarezerwował 37,5 mln zł. Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin i wspomniane kryteria można znaleźć na stronie www.rpo.opolskie.pl.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego