fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dematerializacja akcji dla spóźnialskich - przedłużony termin na zatwierdzenie sprawozdań za rok 2020

Adobe Stock
Ustawodawca przedłużył do 30 września 2021 roku termin na zatwierdzenie sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Jest więc czas na dopełnienie obowiązków związanych z dematerializacją akcji.

Niedopełnienie obowiązku dematerializacji akcji przed 1 marca 2021 r. to problem zarówno akcjonariuszy, jak i władz spółki, której akcje nie zostały zdematerializowane. Dla akcjonariusza negatywnym aspektem braku dematerializacji będzie brak lub co najmniej utrudnienie wykonywania praw udziałowych wynikających z akcji. Natomiast członkowie zarządu mogą zostać obciążeni grzywną za nieprowadzenie rejestru akcjonariuszy w wysokości do 20 tysięcy złotych, którą może nałożyć sąd rejestrowy.

Różne powody opóźnień

Wiele spółek nie prowadzących aktywnej działalności albo posiadających jednego akcjonariusza bagatelizowało obowiązek dematerializacji akcji zakładając, że i tak całość praw udziałowych skupiona jest w jednych rękach i wszelkich obowiązków będzie można dopełnić w późniejszym terminie. Zdarza się również, że akcjonariusze nie decydują się na dematerializację akcji z powodu sporu pomiędzy akcjonariuszami, lub akcjonariuszem a samą spółką i w konsekw...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA