Crowdfunding - finansowanie społecznościowe. Jakie zmiany w 2021 roku?

Usługi crowdfundingu inwestycyjnego i pożyczkowego będą mogły być świadczone wyłącznie przez podmioty, które uzyskały specjalne zezwolenie, wydawane przez właściwe organy państwa członkowskiego, w którym dany przedsiębiorca ma siedzibę.

Publikacja: 01.05.2021 00:01

Crowdfunding - finansowanie społecznościowe. Jakie zmiany w 2021 roku?

Foto: Adobe Stock

Polacy pokochali crowdfunding, czyli tzw. finansowanie społecznościowe, na co jasno wskazują dane rynkowe. W 2019 roku w Polsce za pośrednictwem platform crowdfundingowych (equity crowdfunding) pozyskano ponad 34 milionów złotych w wyniku ponad czterdziestu przeprowadzonych ofert. W 2020 roku zaś, w ramach pięćdziesięciu nowych ofert, zebrano już 76,8 mln złotych, co przełożyło się na 125 proc. wzrost r/r. Powyższa statystyka dotyczy wyłącznie jednego z rodzajów crowdfundingu – tzw. crowdfundingu udziałowego (nazywanego również inwestycyjnym). Od lat coraz większą popularnością cieszy się także inny rodzaj finansowania społecznościowego – crowdfunding charytatywny, którego model wykorzystywany jest przez chętnie odwiedzane przez Polaków strony takie jak zrzuta.pl czy siepomaga.pl. A to nie wszystko, bo w ramach finansowania społecznościowego wyróżnia się także crowdfunding oparty na nagrodach (gdzie w zamian za przekazane środki finansujący otrzymuje symboliczną nagrodę), crowdfunding przedsprzedażowy (w którym finansujący dostarcza środki na stworzenie produktu, który ma w przyszłości zostać mu dostarczony), czy wreszcie crowdfunding dłużny (w którym środki finansowe przekazywane są w formie pożyczek).

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów