fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Test przedsiębiorcy - będzie czy nie? Rząd testuje odporność firm na sprzeczne wieści

Adobe Stock
Nie będzie nowych narzędzi do weryfikacji jednoosobowych przedsiębiorców – zapewnia minister Jadwiga Emilewicz.

Będzie test przedsiębiorcy czy go nie będzie? W ubiegłym tygodniu rząd wysyłał sprzeczne sygnały na ten temat. Teraz „Rzeczpospolitej" udało się wyjaśnić: co innego zapisano, co innego zdecydowano.

Z wypowiedzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz w ubiegły czwartek wynikało jasno: rząd wycofał się z tych planów. Co innego wynikało jednak z dokumentu przyjętego dzień wcześniej podczas obrad Rady Ministrów. W aktualizacji tzw. programu konwergencji (APK), będącego częścią wieloletniego planu finansowego państwa, wskazano wyraźnie: będzie nowelizacja ustawy o PIT i innych przepisów. Z dokumentu tego wynikało, że będą stworzone nowe narzędzia prawne służące podważeniu statusu przedsiębiorców u osób samozatrudnionych. Zastrzegano, że miałyby one „zminimalizować ingerencję w swobodę wyboru modelu, w którym przedsiębiorcy prowadzą swoją aktywność gospodarczą".

W poniedziałkowej w rozmowie z „Rzeczpospolitą" minister Jadwiga Emilewicz stwierdziła wprost: żadne takie narzędzia nie będą tworzone, a zapisy z programu konwergencji przewidujące zmianę ustawy o PIT nie są wiążące. – Oczywiście dostrzegamy potrzebę weryfikacji osób samozatrudnionych, które nie spełniają kryteriów bycia przedsiębiorcą. Jednak stosowne działania będą podejmowane z użyciem istniejących dziś narzędzi prawnych, a także technicznych, takich jak baza danych opartych na JPK_VAT – powiedziała Emilewicz, nawiązując do cyfrowej bazy danych o transakcjach, tworzonej z informacji nadsyłanych przez podatników VAT.

Zamiary rządu potwierdza też minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Testu przedsiębiorcy nie będzie. Rząd będzie jednak kontynuował działania polegające na zwalczaniu przejawów oszukiwania na podatkach – powiedział minister.

Przypomnijmy, że w dokumencie APK pierwotnie wskazywano na konieczność zmiany przepisów o PIT, definiujących sytuację, gdy nie można mówić o działalności gospodarczej ze względu np. na ścisłe podporządkowanie wykonującego pracę podmiotowi, który ją zlecał. Potem ten jednoznaczny zamiar usunięto (podobnie jak określenie „test przedsiębiorcy"), ale pozostawiono zapis o nowelizacji ustawy o PIT jako narzędziu realizacji tego celu. Miało to nastąpić od 1 stycznia 2020 r.

Dokument APK jest dostępny na stronie internetowej MF w zakładce „co robimy/Wieloletni Plan Finansowy Państwa". Ustawa o finansach publicznych zobowiązuje rząd do publikacji tego dokumentu w Monitorze Polskim. Do chwili zamknięcia niniejszego numeru „Rzeczpospolitej" do publikacji nie doszło.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA