fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Znaki towarowe: oszuści każą sobie słono płacić za rejestrację

123RF
Już nie tylko rejestrację firm, ale i znaków towarowych wykorzystują naciągacze.

Polskie firmy zasypują fałszywe wezwania do zapłaty za zarejestrowane znaki towarowe. Ostrzega przed nimi Urząd Patentowy na swojej stronie internetowej.

– Tuż po tym, jak firma zgłosi lub zarejestruje swój znak towarowy, otrzymuje wezwanie do zapłaty od oszukańczych firm, a nie od Urzędu Patentowego. Wielu przedsiębiorców się na to nabiera. Pisma wyglądają bowiem wiarygodnie – tłumaczy Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Takie wezwania otrzymuje systematycznie Poczta Polska.

– Ostatnio zażądano od nas 3 tys. zł za rejestrację znaku „Paczka+" – mówi mec. Michał Kosiarski, zastępca dyrektora biura prawnego i nadzoru właścicielskiego ds. obsługi prawnej Poczty Polskiej SA. – Stale rejestrujemy nowe znaki, więc żądania zapłaty ciągle przychodzą od firm zarejestrowanych w różnych rejonach świata i od polskich – dodaje.

Jego zdaniem dane o świeżo zgłoszonych lub zarejestrowanych znakach towarowych oszuści czerpią z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Patentowego albo prenumerują newslettery z nowymi wpisami.

Prawdą jest, że rejestracja znaków kosztuje. Ale opłaty wnosi się do urzędu patentowego polskiego czy zagranicznego, a nie do prywatnej firmy.

–Jeżeli na fakturze widnieje prywatna firma, powinna zapalić się lampka alarmowa, że faktura jest fałszywa – mówi mec. Kosiarski.

Z oszustami niełatwo walczyć.

– Co z tego, że firma wystąpi do węgierskiego czy tunezyjskiego sądu. To długa i kosztowna procedura. Trudno ściga się dłużnika za granicą. Nie ma też żadnej pewności, czy nie jest to firma krzak – mówi mec. Kosiarski.

– Wpłacone pieniądze są nie do odzyskania – ostrzega Anna Korbela. – Dlatego zanim zapłacimy, warto skonsultować się z rzecznikiem patentowym – dodaje.

Podobne fałszywe wezwania do zapłaty otrzymują osoby, które rejestrują firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Fałszywe wezwania

Sprawdź, od kogo jest faktura

Urząd Patentowy ostrzega, że:

- działalność firm komercyjnych nie ma żadnego związku z działalnością Urzędu Patentowego, nie jest przez Urząd inspirowana ani autoryzowana,

- opłaty uiszczone na rzecz firm komercyjnych nie mają żadnego wpływu na ochronę przedmiotów własności przemysłowej.

Urząd podaje też wzory 22 faktur wysyłanych przez firmy. Żądają one wpłacenia opłat m.in. na rzecz: Administracji Znaków Towarowych i Wzorów Użytkowych Sp. z o.o.; ITPS. TM Publisher; Ogólnopolskiego Rejestru Firm; Intellectual Property Agency Ltd.;

Rejestru Krajowych Znaków Towarowych i Wzorów Użytkowych; Rejestru Krajowych Patentów i Wynalazków; EPTR – European Patent and Trademark Register.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA