fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sąd: umowa o kredyt inwestycyjny waloryzowany kursem CHF okazała się sprzeczna z zasadą uczciwości biznesowej

AdobeStock
Wady konstrukcyjne umowy o kredyt inwestycyjny waloryzowany kursem CHF są na tyle istotne, iż należy ją uznać za nieważną w całości – orzekł sąd.

Wyrokiem z 21 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (XXVI Wydział Gospodarczy, sygn. akt XXVI GC 586/20) uwzględnił powództwo kredytobiorców – przedsiębiorców – powołujących się na nieważność umowy kredytowej indeksowanej do waluty CHF i zasądził na ich rzecz 77 757,62 złotych. Orzeczenie potwierdza, że nie tylko konsumenci mogą wygrać z bankiem.

Kredytobiorcy prowadzili działalność gospodarczą od 2005 r. w formie spółki cywilnej. 10 listopada 2009 r. zawarli z bankiem umowę o kredyt inwestycyjny w celu zakupu nieruchomości z przeznaczeniem na biuro firmy. Ostatecznie zakwaterowano w niej pracowników.

Czytaj także:

O frankowiczach prowadzących działalność gospodarczą

Maksymalizacja zysków banku

Bank udzielił przedsiębiorcom kredytu w wysokości 375 tys. zł. Kwotę tę waloryzowano kursem franka szwajcarskiego na podstawie kursu kupna waluty CHF z tabeli kursowej banku z dnia i godziny uruchomienia kredytu. Z kolei spłata przedmiotowego kredytu m...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA