fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak odwołać likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Adobe Stock
Jeśli wspólnik większościowy przy likwidacji spółki, wykorzystuje swoją pozycję by przejąć majątek za bezcen, wspólnik mniejszościowy może wystąpić do sądu o zmianę likwidatora.

Postępowanie likwidacyjne zmierza do zakończenia spraw spółki, spieniężenia majątku i wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Wydawać by się mogło, że wspólnicy mniejszościowi nie mają interesu w tym, by w takim postępowaniu uczestniczyć, bo spółka nie posiada znacznego majątku, a ma jeszcze niezakończone sprawy. Co więcej, powinni oni, być „wdzięczni" wspólnikom większościowym za to, że biorą na siebie „problem likwidacji". Dlaczego będąc wspólnikiem mniejszościowym nie warto być biernym? Opowiem o takim przypadku z praktyki.

20 proc. udziałów za złotówkę

W jednej ze spółek z o.o. zajmującej się produkcją notowano rekordy zamówień. Wspólnikiem większościowym była spółka zagraniczna. Jej prezes, będący jednocześnie prezesem spółki likwidowanej, postanowił przenieść cały majątek wraz z produkcją do innego kraju. Wspólnikowi polskiemu zaproponowano odkupienie jego 20 proc. udziałów za 1 zł.

Czytaj ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA