fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Więcej funduszy unijnych dla innowacyjnych firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że o 500 mln zł zwiększony został budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów złożonych w ramach ubiegłorocznego konkursu do działania 3.2.1 „Badania na rynek” programu „Inteligentny rozwój”.

To na pewno dobra wiadomość dla wszystkich mikro, małych i średnich firm, które zdecydowały się w ubiegłym roku na udział w tym konkursie i złożyły wniosek o unijne dofinansowanie. Zwiększony budżet oznacza bowiem jedno: więcej firm, których aplikacje spełniają określone kryteria, otrzyma ostatecznie pomoc. A tym samym te dodatkowe pół miliarda złotych to więcej innowacyjnych technologii, towarów lub usług, które przynajmniej potencjalnie powinny pojawić się na rynku.

Celem działania 3.2.1 jest bowiem wsparcie innowacyjnych mikro, małych i średnich firm, które inwestowały w prace badawczo-rozwojowe i są (były w okresie składania wniosków) bliskie wprowadzenia na rynek nowego produktu (towaru, usługi). Działanie 3.2.1, a ściślej mówiąc unijne i budżetowe środki, zarezerwowane na jego realizację, mają niejako pomóc na tym ostatnim etapie. Zgodnie z zasadami wolno je bowiem wykorzystać na dalsze doskonalenie produktu (technologii), czyli kontynowanie prac rozwojowych, gdyby firma widziała taką potrzebę na tym etapie, skorzystanie z usług doradczych, ale przede wszystkim na przeprowadzenie działań inwestycyjnych w firmie. Tak, aby dostosować ją i przygotować do wdrożenie wyników badań w praktyce. Ostatecznym i niejako najważniejszym efektem dofinansowanych projektów musi być bowiem nowy lub znacząco zmodyfikowany produkt lub usługa, które znajdą się na rynku. Można powiedzieć, że działanie to realizuje hasło „od pomysłu do rynku".

Zwiększony budżet konkursu nie wpływa na zasady udzielania dotacji. W związku z tym, tak jak było w momencie ogłaszania konkursu, maksymalne dofinansowanie na część badawczą to nadal 450 tys. zł, część doradczą maksymalnie 500 tys., przy maksymalnym poziomie wsparcia na cały projekt (na część inwestycyjną, badawczą i doradczą łącznie) na poziomie 20 mln zł. Zmianie nie ulegał także intensywność wsparcia, czyli procentowy udział dofinansowania w kosztach kwalifikowanych, który wynosi: dla części badawczej do 45 proc. dla mikro i małych firm oraz do 35 proc. dla średnich, dla części doradczej do 50 proc. (niezależnie od wielkości firmy), zgodnie z mapą pomocy regionalnej dla części inwestycyjnej (decyduje wielkość firmy i miejsce realizacji projektu).

A co z firmami, które także są gotowe przeprowadzić inwestycję o wartości co najmniej 10 mln zł (minimalna wartość kosztów kwalifikowanych, dopuszczających do udziału w tej części programu „Inteligentny rozwój"), ponieważ dysponują obiecującymi wynikami badań przemysłowych i prac rozwojowych i chciałyby wdrożyć nowy produkt, ale nie startowały w ubiegłorocznym konkursie? Także dla nich jest dobra wiadomość. Zgodnie bowiem z harmonogramem ogłaszania konkursów najbliższy ma się rozpocząć pod koniec kwietnia. Nabór wniosków będzie prowadzony w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Informacje o konkursie będą publikowane na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za realizację działania 3.2.1 „Badania na rynek"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA