Prezydent podpisał ustawy z tarczy antykryzysowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę funduszową, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem koronawirusa oraz ustawę o tarczy antykryzysowej 2.0

Aktualizacja: 17.04.2020 19:18 Publikacja: 17.04.2020 19:02

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Prezydent poinformował o tym na Facebooku podczas czatu z internautami.

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej została uchwalona w po przyjęciu niemal połowy senackich poprawek. Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.  Zwolnieniem ze składek ZUS zostaną objęte wszystkie firmy jednoosobowe, bez względu na wysokość przychodu.

Rozszerzeniu ulega krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych wakacji składkowych o firmy zatrudniające do 49 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto także wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi – niezależnie od liczby pracowników.

Zmiany dotyczą także świadczenia postojowego. Zamiast jednorazowego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, jednak nie więcej niż trzykrotnie.

Posłowie zgodzili się również na wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej. Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje przedsiębiorcom – przede wszystkim z sektora transportowego – różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.

Zwiększona będzie dostępnośc nisko oprocentowanych pożyczek do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogli otrzymać je również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Czytaj też: Tarcza Antykryzysowa: Duża ulga dla samozatrudnionych

Specustawa funduszowa ma  wspierać realizację programów operacyjnych w warunkach pandemii koronawirusa. Przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatki na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala też na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.

– Dzięki specustawie funduszowej pieniądze unijne nie pójdą na kwarantannę, tylko będą dalej pracować dla polskiej gospodarki. Cieszę się, że pakiet rozwiązań zaproponowanych przez MFiPR spotkał się z tak dużą przychylnością parlamentarzystów i prezydenta – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

Ustawa wprowadza także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. W przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie ich „zza biurka”, będzie można je zawiesić.

Przewidziana jest również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji. Ważne dla beneficjentów jest to, że uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.

 

Specustawa funduszowa  ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, natomiast szczegółowe rozwiązania będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 roku. 

Prezydent poinformował o tym na Facebooku podczas czatu z internautami.

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej została uchwalona w po przyjęciu niemal połowy senackich poprawek. Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.  Zwolnieniem ze składek ZUS zostaną objęte wszystkie firmy jednoosobowe, bez względu na wysokość przychodu.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona