Najpóźniej do 17 grudnia 2021r. Polska, jak i pozostałe kraje unijne, zobowiązana jest do implementacji przepisów przyjętej w październiku ubiegłego roku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia praw Unii, czyli tzw. dyrektywy o sygnalistach.
Na razie wybrane branżeUstawodawca nie podjął jeszcze prac nad nowymi przepisami, choć wielu pamięta projekty ustaw, które podejmowały, z różnym skutkiem, problematykę dotyczącą zgłaszania naruszeń a także wprowadzały ramy prawne dla zapewnienia ochrony osobom zgłaszający nieprawidłowości. W obecnym stanie prawnym znajdziemy przepisy nakładające na niektóre sektory konieczność zorganizowania kanałów zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów. Za przykład niech posłużą przepisy prawa bankowego czy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Czytaj także: Sygnaliści w firmie czekają na ochronę
Trz...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.