fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co zmieni dyrektywa o ochronie sygnalistów

Adobe Stock
Nie budzi wątpliwości, że wykrywanie naruszeń prawa do jakich może dochodzić w przedsiębiorstwach, czy to związanych z korupcją, czy z ochroną zdrowia lub środowiska, leży w interesie publicznym. Zobowiązanie organizacji do tego, aby umożliwiać dokonywanie zgłoszeń pozwoli na wykrywanie nieprawidłowości na wczesnym etapie.

Najpóźniej do 17 grudnia 2021r. Polska, jak i pozostałe kraje unijne, zobowiązana jest do implementacji przepisów przyjętej w październiku ubiegłego roku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia praw Unii, czyli tzw. dyrektywy o sygnalistach.

Na razie wybrane branże

Ustawodawca nie podjął jeszcze prac nad nowymi przepisami, choć wielu pamięta projekty ustaw, które podejmowały, z różnym skutkiem, problematykę dotyczącą zgłaszania naruszeń a także wprowadzały ramy prawne dla zapewnienia ochrony osobom zgłaszający nieprawidłowości. W obecnym stanie prawnym znajdziemy przepisy nakładające na niektóre sektory konieczność zorganizowania kanałów zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów. Za przykład niech posłużą przepisy prawa bankowego czy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Czytaj także: Sygnaliści w firmie czekają na ochronę

Trz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA