W przypadku wielu urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach pojawia się problem związany z wzajemnymi rozliczeniami między stronami. Właściciele gruntów powinni pamiętać o możliwości dochodzenia przez nich od przedsiębiorcy przesyłowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z ich nieruchomości. Może być tak, że konkretne urządzenia przesyłowe są posadowione na działce od wielu lat i nikt nie oczekuje z tego tytułu wynagrodzenia. Jednak może się to zmienić. Właściciel nagle zażąda od przedsiębiorcy przesyłowego, aby ten zapłacił mu za dotychczasową eksploatację jego działki. To, że urządzenia przesyłowe służą dobru konkretnej społeczności nie oznacza, że można je bezpłatnie posadawiać na nie swoich gruntach. Podstawą prawną tego typu roszczeń są przepisy art. 224 i 225 kodeksu cywilnego. Przedsiębiorca przesyłowy zwykle uważany jest za posiadacza nieruchomości obciążonej w złej wierze. Ma to znamienne skutki. W orzecznictwie dominuje w związku z tym pogląd, że możliwość żądania przez właściciela wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest uzależniona od uprzedniego zgłoszenia przez niego żądania usunięcia się przedsiębiorcy przesyłowego z nieruchomości (wyrok Sądu Najwyższego z 3 lutego 2010 r., II CSK 444/09).

Właściciel, który chce uzyskać zapłatę za bezumowne korzystanie przez przedsiębiorcę przesyłowego z jego nieruchomości na cele związane z eksploatacją urządzeń przesyłowych, może takie roszczenie bez problemu skierować do przedsiębiorcy przesyłowego w każdej chwili. Ten ostatni będzie musiał w takiej sytuacji wynagrodzenie zapłacić od razu. Trzeba tylko pamiętać, że omawiane roszczenie podlega przedawnieniu na zasadach ogólnych. Podstawowe terminy przedawnienia to 10 lat i 3 lata w stosunkach między przedsiębiorcami. Tak więc, jeśli nieruchomość obciążona urządzeniami przesyłowymi należy do przedsiębiorcy i jest wykorzystywana przez innego przedsiębiorcę bezpośrednio na cele gospodarcze – to właściciel może żądać wynagrodzenia za bezumowne wykorzystywanie nieruchomości tylko za ostatnie trzy lata. Natomiast właściciel, który nie jest przedsiębiorcą może żądać wynagrodzenia za okres dłuższy – bo dziesięcioletni.

Możliwość żądania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie wystąpi jednak po stwierdzeniu zasiedzenia służebności przesyłu. W przypadku, gdy przez trzydzieści lat obciążenia nieruchomości urządzeniami przesyłowymi jej właściciel nie kieruje do przedsiębiorcy przesyłowego żadnych roszczeń i przedsiębiorca przesyłowy doprowadza do stwierdzenia zasiedzenia służebności przesyłu, to będzie już za późno na uzyskanie jakiejkolwiek wynagrodzenia z tego tytułu. Tak więc właściciel gruntu nie powinien przegapić istotnych terminów dla sprawy, bo może mu to przynieść straty.

Dla właścicieli nieruchomości problemem jest również to, jaki obszar brać pod uwagę przy szacowaniu wysokości wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu. Trzeba podkreślić, że wynagrodzenie to nie obejmuje tylko i wyłącznie części gruntu przeznaczonej bezpośrednio na te urządzenia, ale również ich pas technologiczny. Wynagrodzenie obejmuje również koszty wszelkich ograniczeń w zabudowie spowodowanych posadowieniem na działce urządzeń przesyłowych. Niewątpliwie, przy szacowaniu wysokości wynagrodzenia ważne jest również samo przeznaczenie analizowanej nieruchomości. ?