Koronawirus: Antywirusówka, Coronex i Pasta Corona mają przyciągnąć konsumentów

Podczas gdy polski rząd wdrożył program tzw. tarczy antykryzysowej w związku z pandemią koronawirusa, jedne przedsiębiorstwa upadają, kolejne przestawiają produkcję i dywersyfikują działalność. W tym czasie zyski liczą przede wszystkim producenci żeli antybakteryjnych, mydła i papieru toaletowego, ale nie tylko, ponieważ rynek szybko odpowiada na nowe potrzeby.

Aktualizacja: 10.04.2020 16:12 Publikacja: 10.04.2020 15:10

Koronawirus: Antywirusówka, Coronex i Pasta Corona mają przyciągnąć konsumentów

Foto: Adobe Stock

W jaki sposób przedsiębiorcy reagują na obecną sytuacją zgłaszając do rejestracji nowe znaki towarowe?

Od początku 2020 roku zgłoszone zostały między innymi następujące znaki towarowe na preparaty medyczne i higieniczne:

1) CORONEX – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018192950, dla preparatów farmaceutycznych, z dnia 7 lutego 2020 r. na rzecz firmy Excivion Ltd z Wielkiej Brytanii.

2) AntiCorona - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018209699, dla szeregu towarów, takich jak żele antybakteryjne, maseczki, środki toaletowe, urządzenia do dezynfekcji, preparaty do oczyszczania powietrza i artykułów higienicznych, z dnia 11 marca 2020 r. na rzecz osoby fizycznej z Bułgarii.

Czytaj także: Do walki z COVID-19 można odblokować patenty

3) Wirek+ - zgłoszenie polskiego znaku towarowego nr Z.509660, dla preparatów do prania, z dnia 31 stycznia 2020 r. na rzecz Zakładów Wytwórczych AGRO-CHEMAT z Wiązownej.

4) CORONNOFF – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018212449, przeznaczonego do oznaczania środków do dezynfekcji, z dnia 18 marca 2020 r., dokonane w imieniu norweskiej firmy Corticalis AS.

Wiadomość, jakoby alkohol pomagał w walce z koronawirusem, sprawiła, że pojawiły się również zgłoszenia znaków na piwo i wyroby alkoholowe. W szczególności ciekawe wydają się:

5) CORONAVIRUS - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018209884, z dnia 12 marca 2020 r. na rzecz Alejandro De la Hoz de Miguel z Hiszpanii.

6) ANTYWIRUSÓWKA - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018202543, z dnia 27 lutego 2020 r. na rzecz polskiej spółki BEAUTY BRANDS CONCEPT z Lesznowoli.

7) Antivirus - zgłoszenie polskiego słownego znaku towarowego nr Z.510890, z 2 marca 2020 r., również dokonane na rzecz polskiej spółki BEAUTY BRANDS CONCEPT.

8) ANTY-VIRUS - zgłoszenie polskiego znaku towarowego nr Z.511122, z dnia 6 marca 2020 r. na rzecz osoby fizycznej z Grzegorzewic.

Oprócz tego znajdziemy też zgłoszenia na inne towary i usługi, jak np.:

9) Byebyecorona - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018212707 na platformę internetową, z dnia 18 marca 2020 r. Dane zgłaszającego nie zostały jeszcze ujawnione.

10) Corona KID - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018211918 dla odzieży i tekstyliów, zgłoszone 17 marca 2020 r. Dane zgłaszającego ujawnione.

11) Coronabot - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018211463 obejmujące m.in. urządzenia elektryczne, wyposażenie medyczne, usługi edukacyjne, naukowe i pielęgnacji urody. Zgłoszenie zostało złożone dnia 17 marca 2020 r., a informacje o podmiocie zgłaszającym jeszcze nie są dostępne.

12) Coronaguide - zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018211444 dla szeregu towarów i usług, w tym urządzeń multimedialnych, wyposażenia medycznego oraz usług edukacyjnych, rozrywkowych, a także usług dot. ochrony zdrowia, z dnia 17 marca 2020 r., dane zgłaszającego nie zostały jeszcze ujawnione.

Z powyższych znaków tylko znaki ANTYWIRUSÓWKA, CORONEX i PASTA CORONA dotychczas przeszły pozytywnie badanie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, ale zanim zostaną zarejestrowane są podatne na uwagi i sprzeciwy osób trzecich.

Pozostałe znaki mają status rozpatrywanych. Czy spełnią one wymogi formalne, aby mogły zostać zarejestrowane i chronione prawem wyłącznym? W naszej opinii, z uwagi na zaostrzoną w ostatnim czasie politykę badania wymogów bezwzględnych, EUIPO może powziąć wątpliwości czy niektóre znaki nie będą opisowe dla oznaczanych pod nimi towarów i usług. Przykładowo, czy Coronaguide (z ang. jako „przewodnik po koronie") dla usług edukacyjnych jest wystarczająco odróżniającym oznaczeniem? Wydaje nam się, że opinie mogą być podzielone.

W bazie Urzędu, pojawiło się również zgłoszenie dla makaronów PASTA CORONA , dokonane przez włoską spółkę PASTA CORONA S.R.L. UNIPERSONALE. Zgłoszenie spełniło wymogi Urzędu EUIPO i znajduje się w okresie sprzeciwowym. Jesteśmy bardzo zaciekawieni, czy w sklepach pojawią się makarony PASTA CORONA i czy będą cieszyły się popularnością. Biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację we Włoszech wprowadzenie takiego produktu na rynek może wydawać się co najmniej niestosowne.

- Nina Jankowska aplikantka rzecznikowska, kancelaria patentowa Patpol

- dr Aleksandra Sołyga-Żurek Europejski i Polski Rzecznik Patentowy, kancelaria patentowa Patpol

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego