fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit: transgraniczne uznawanie wyroków w sprawach cywilnych i handlowych

Adobe Stock
W umowie dotyczącej brexitu przyjęto zasadę, zgodnie z którą zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i w państwach Unii wyroki w sprawach cywilnych i handlowych będą uznawane i wykonywane na dotychczasowych zasadach, o ile zapadły one w postępowaniach sądowych wszczętych przed zakończeniem okresu przejściowego.

Prawo Unii Europejskiej obejmuje szereg aktów prawnych regulujących współpracę sądową w sprawach cywilnych. To dzięki tym aktom prawnym wyroki wydane w sprawach cywilnych i handlowych w jednym państwie członkowskim mogą być wykonywane w innych państwach członkowskich bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych procedur sądowych w państwie wykonania. Z polskiej perspektywy pozwala to podmiotom dysponującym wyrokami wydanymi w innych państwach członkowskich UE względnie łatwo i szybko wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi w Polsce – i odwrotnie.

Brexit a postępowania sądowe

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, nazywane potocznie brexitem, w istotny sposób wpływa na dotychczasowe zasady uznawania i wykonywania wyroków wydanych w sprawach cywilnych i handlowych. Tak jest przynajmniej obecnie, pomiędzy tym, gdy 31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, który nastąpił po formalnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Kró...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA