fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plastik. Część produktów zniknie, a za inne dodatkowo zapłacimy

Jednorazowe naczynia plastikowe
Adobe Stock
Od 3 lipca 2021 roku z rynku będą wycofane jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Na przedsiębiorców zostaną nałożone nowe obowiązki, za których niedopełnienie grozić będą sankcje finansowe.

Kilka dni temu, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wyczekiwany od dawna projekt ustawy, implementującej do porządku krajowego zapisy tzw. dyrektywy plastikowej przyjętej przez Parlament Europejski w 2019 roku. Podstawowym celem tego aktu unijnego jest pilne ograniczenie ilości produkowanych odpadów z tworzyw sztucznych na terenie całej UE, wpisujący się w aktywną politykę Unii w zakresie zmniejszania wpływu człowieka na środowisko oraz prób podejmowanych w zakresie odwracania negatywnych konsekwencji działalności człowieka.

Kraje takie jak m.in. Słowacja, Węgry, Francja czy Niemcy przyjęły już odpowiednie przepisy prawne w tym zakresie. Co zawiera projekt polskiej ustawy? Już za niecałe trzy miesiące z rynku ma zniknąć na zawsze część produktów z tworzyw sztucznych (m.in. sztućce, talerze, słomki itd.), część opakowań na posiłki zostanie objęta dodatkową opłatą (podobną do mechanizmu zapłaty za torebki foliowe), ostatecznie inne szkodliwe dla śro...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA