fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach

Adobe Stock
Śląskie firmy będą mogły sięgnąć po środki na rozwijanie własnych produktów i technologii albo na stworzenie zaplecza badawczego, które zostanie w przyszłości wykorzystane do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

30 kwietnia ruszył nabór wniosków do konkursu realizowanego w ramach działania 1.2 „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach". Jego celem jest wzrost innowacyjności regionu poprzez zwiększenie liczby przedsiębiorstw zaangażowanych w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), jak również poprawę jakości infrastruktury badawczej wykorzystywanej dla działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z tym dofinansowaniu będą podlegać dwa rodzaje projektów. Mogą one polegać właśnie na prowadzeniu badań i prac rozwojowych, czyli działań zmierzających do stworzenia nowych produktów lub zasadniczego zmodernizowania (poprawienia) produktów dotychczasowych (np. poprzez poprawienie ich walorów użytkowych, zastosowanie lepszych materiałów, zwiększenie funkcjonalności itp.). Drugi rodzaj inwestycji to stworzenie (rozbudowa) zaplecza do przyszłego prowadzenia badań. Przy tym ten drugi rodzaj projektu nie zwalnia firmy z obowiązku przedstawienia programu takich badań. Innymi słowy przedsiębiorstwo musi pokazać, że ma plan, w jaki sposób będzie wykorzystywać utworzone laboratorium.

Zgodnie z regulaminem konkursu wnioski o dofinansowanie mogą składać:

- przedsiębiorstwa,

- spółki celowe/spin-off ustanawiane przez publiczne instytucje badawcze oraz przedsiębiorstwa,

- konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych,

- konsorcja przedsiębiorstw i uczelni (w tym spółek celowych uczelni),

- konsorcja przedsiębiorstw i instytutów badawczych.

Wnioski, które przyjmuje Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, można będzie składać do 28 czerwca. Później aplikacje będą oceniane pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w pierwszym kwartale przyszłego roku. Firmy (konsorcja) zainteresowane sięgnięciem po bezzwrotne dotacje, więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, kryteria wyboru projektów znajdą na stronie Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Chorzowie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA