fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Koronawirus: zamknięty sklep w wielkim centrum bez czynszu

Fotorzepa, Robert Gardziński
Najemcy sklepów w dużych galeriach handlowych nie będą musieli płacić czynszu za czas zamknięcia.

Parlamentarne prace nad tarczą antykryzysową diametralnie zmieniły zasady wsparcia najemców i dzierżawców sklepów w galeriach handlowych.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy na czas epidemii musieli zamknąć lokal lub ograniczyć swoją działalność. Początkowo mieli za ten okres zapłacić jedynie 10 proc. czynszu. Taka obniżka byłaby automatyczna z mocy prawa. Właściciel (zarządca) galerii handlowej, który tego nie akceptował, mógł wystąpić do sądu.

Teraz tarcza antykryzysowa przewiduje wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej, dzięki której dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej. Najemca czy dzierżawca powinien złożyć udostępniającemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu, przedłużony o sześć miesięcy. Taka oferta powinna być złożona w ciągu trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu.

Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o najemcę małego stoiska handlowego czy też o duży sklep międzynarodowego koncernu. W obu wypadkach będą obowiązywać takie same zasady.

Etap legislacyjny: po powrocie z Senatu do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA