Wzrost cen surowców jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Praktyka orzecznicza wskazuje, że gwałtowna zmiana popytu lub podaży i związana z nimi zmiana cen towaru lub usługi może być kwalifikowana jako nadzwyczajna zmiana stosunków.

Publikacja: 01.04.2021 17:30

Wzrost cen surowców jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Foto: Adobe Stock

Strona umowy jest uprawniona do żądania ukształtowania treści umowy przez sąd, w tym zmiany wysokości wynagrodzenia, a nawet żądania rozwiązania umowy. Uprawnienie to przysługuje w przypadkach nadzwyczajnej zmiany stosunków, które skutkuje tym, że wykonanie umowy groziłoby stronie rażącą stratą lub byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami, czego kontrahenci nie mogli przewidzieć zawierając umowę. Czy mechanizm ten może znaleźć zastosowanie w  odniesieniu do obserwowanych w ostatnim czasie na rynku podwyżek cen materiałów budowlanych, w tym stali czy asfaltu, które zaskoczyły dostawców i wykonawców robót budowlanych? Dotychczasowa praktyka orzecznicza pozwala odpowiedzieć twierdząco na to pytanie.

Pozostało 94% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami