fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak prawidłowo zorganizować proces przetwarzania danych?

iStock by Getty
Uzasadnienia decyzji wiele mówią o podejściu stosowanym przez organ nadzorczy do ochrony danych. Przykłada on dużą uwagę do podstawowych zasad ich przetwarzania, m.in. do: zgodności z prawem, rzetelności i przejrzystości oraz integralności i poufności.

Rozpoczęcie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („rozporządzenie" lub „RODO") od 25 maja 2018 r. niosło ze sobą wiele wątpliwości i obaw. Te pierwsze wynikały z niejasnych, „miękkich" przepisów, którym znaczenie niejednokrotnie miała nadać dopiero praktyka, te drugie – z możliwości nałożenia wysokich kar administracyjnych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych („UODO" lub „organ nadzorczy").

Po prawie trzech latach można pokusić się o pewien bilans: niektóre kwestie zostały rozstrzygnięte i wyjaśnione (co jest efektem zarówno rozwijającej się praktyki stosowania przepisów rozporządzenia, jak i wytycznych oraz decyzji UODO) a także zaimplementowane przez większość uczestników rynku, niektóre – nad...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA