Przedsiębiorstwo w spadku a obowiązek prowadzenia ksiąg i rozliczania podatków

Przejęta po śmierci przedsiębiorcy firma to dość specyficzny podatnik, na którym ciąży obowiązek prowadzenia ksiąg, ustalania dochodu podatkowego, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz złożenia po zakończeniu roku zeznania rocznego PIT-36S lub PIT-36LS.

Publikacja: 31.03.2020 17:45

Przedsiębiorstwo w spadku a obowiązek prowadzenia ksiąg i rozliczania podatków

Foto: Adobe Stock

W przedsiębiorstwie w spadku, w którym został ustanowiony zarząd sukcesyjny – zgodnie z przepisami ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (DzU z 2018 r., poz. 1629 – dalej: ustawa o zarządzie sukcesyjnym), prawa i obowiązki podatnika oraz płatnika tego przedsiębiorstwa wykonuje zarządca sukcesyjny. Tak stanowi art. 7a par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Jeśli natomiast w przedsiębiorstwie w spadku nie ustanowiono zarządu sukcesyjnego, jego obowiązki podatkowe ciążą na najbliższej rodzinie, a dokładnie na osobach wskazanych w art. 14 ustawy o zarządzie sukcesyjnym, które zadeklarują chęć kontynuowania prowadzenia działalności tego przedsiębiorstwa i dokonają zgłoszenia zgodnie z art. 12 ust. 1c ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 170).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów