fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

#RatujBiznes w czasach epidemii - akcja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Adobe Stock
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców rozpoczyna akcję #RatujBiznes skierowaną do przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa, a także kancelarii prawnych i podatkowych, które chcą im nieodpłatnie pomóc przy wypełnianiu i składaniu wniosków o wsparcie z pakietu antykryzysowego.

Akcja #RatujBiznes prowadzona jest na specjalnie utworzonej stronie www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes.  Są na niej zebrane informacje dla przedsiębiorców o możliwościach uzyskania pomocy, wsparcia, ulgi lub zwolnienia w przypadku różnych należności publicznoprawnych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców udostępnia tam również listę kancelarii prawnych i podatkowych, które nieodpłatnie pomogą mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przygotować i złożyć odpowiednie wnioski.

Przedsiębiorcy znajdą na stronie  krótkie i jasne informacje w zakresie możliwości jakie daje przedsiębiorcom obecny stan prawny, a także rozwiązania proponowane w procedowanej obecnie tarczy antykryzysowej.  Są to m.in. instrumenty typu: wnioski o odroczenie terminu zapłaty podatku/zapłaty zaległości podatkowych, o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, o umorzenie zaległości podatkowych, o odroczenie terminu płatności składek ZUS, o zwolnienie płatnika z obowiązku opłacania nieopłaconych składek ZUS, w zakresie świadczeń postojowych, o udzielenie pomocy (pożyczki) na ratowanie, w zakresie tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego itp.

Do udziału w akcji nieodpłatnej pomocy zgłosiło się już kilkadziesiąt kancelarii prawnych i podatkowych. Ich lista wraz z danymi teleadresowymi będzie aktualizowana - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zachęca kolejne kancelarie do włączenia się do akcji.

Zdaniem Rzecznika MŚP, w tak nadzwyczajnym czasie wszystkie wnioski przedsiębiorców o udzielenie pomocy czy ulgi powinny zostać rozpatrzone pozytywnie, jeśli jednak zdarzą się niekorzystne rozstrzygnięcia, Rzecznik obiecuje  pomoc w indywidualnych sprawach.

– We wszystkich sytuacjach, w których przy rozpatrywaniu przedmiotowych wniosków organy naruszą prawa mikro, małych i średnich przedsiębiorców, np. poprzez nieuzasadnione, wydłużone rozpatrywanie wniosku, bezpodstawne wydanie niekorzystnego rozstrzygnięcia w zakresie wnioskowanej pomocy itp., Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie podejmował zdecydowane kroki, stojąc po stronie przedsiębiorcy i jego praw – informuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA