Podział spółki - jaką odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka dzielona

Kwestia odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania przypisane w planie podziału spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym po podziale przez wydzielenie była przedmiotem kontrowersji. To się zmieniło po nowelizacji przepisów. Jak jest teraz?

Publikacja: 29.03.2019 06:00

Podział spółki - jaką odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka dzielona

Foto: Adobe Stock

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym rozwiała wątpliwości. Znowelizowany art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych wskazuje, iż solidarną odpowiedzialność, obok pozostałych spółek na które został przeniesiony majątek spółki dzielonej, ponosi również spółka dzielona.

Czytaj także: Ile odpowiedzialności podzielonej spółki za pozostawione zobowiązania

Ustawodawca zdecydował się uciąć trwający spór co do istnienia, obok solidarnej odpowiedzialności spółek przejmujących oraz spółek nowo zawiązanych, również solidarnej odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania przypisane w planie podziału spółkom przejmującym oraz nowo zawiązanym w przypadku podziału przez wydzielenie, opowiadając się za przyjęciem tej odpowiedzialności.

To ważna zmiana dla praktyki obrotu, ponieważ do tej pory zarówno wierzyciele, jak i same spółki podlegające temu rodzajowi restrukturyzacji nie mogli czuć się bezpiecznie nie mając pewności, jakie skutki w zakresie odpowiedzialności niesie ze sobą podział przez wydzielenie.

Należałoby również przyjąć, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić przedmiotową zmianę, gdyż dotychczas na gruncie omawianej regulacji spółce dzielonej nie można było przypisać takiej odpowiedzialności.

Źródło wątpliwości

W wyniku podziału przez wydzielenie, określona w planie podziału część majątku spółki dzielonej zostaje przeniesiona na inną istniejącą spółkę lub spółkę, która zostanie zawiązana na skutek podziału. Wydzielenie jest obok podziału przez rozdzielenie jednym z rodzajów tego typu restrukturyzacji i choć jest to w praktyce najczęściej spotykany sposób podziału, należy uznać, iż jego regulacja prawna jest szczątkowa. Przepisy nakazują bowiem stosować do wydzielenia „odpowiednio" przepisy o podziale przez rozdzielenie. Jest to o tyle problematyczne, że spółka dzielona „przeżywa" wydzielenie, podczas gdy w rezultacie podziału przez rozdzielenie przestaje istnieć. Z tego powodu odpowiednie stosowanie do wydzielenia przepisów o podziale przez rozdzielenie prowadzi do wielu trudności w ich interpretacji – przykładem tego było stosowanie art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych regulującego kwestię odpowiedzialności za zobowiązania przenoszone w wyniku podziału, w brzmieniu przed nowelizacją.

Powyższy przepis przed zmianą nie wskazywał wprost na spółkę dzieloną jako solidarnie odpowiedzialną ze spółkami przejmującymi lub spółkami nowo zawiązanymi za zobowiązania przypisane im w planie podziału. W konsekwencji zwolennicy wykładni literalnej opowiadali się za brakiem możliwości – na gruncie tej regulacji – przyjęcia solidarnej odpowiedzialności spółki dzielonej, natomiast reprezentanci wykładni funkcjonalnej zajmowali stanowisko odmienne, uzasadniając je funkcją i celem omawianej regulacji, w szczególności potrzebą zapewnienia ochrony dotychczasowych wierzycieli spółki dzielonej. Potrzeba ingerencji ustawodawcy wydawała się więc niezbędna. W szczególności, iż orzecznictwo dotyczące prezentowanego zagadnienia jest raczej ubogie, a dodatkowo niejednolite.

Wzgląd na wykładnię literalną to jeden z argumentów zaprezentowanych przez Sąd Najwyższy w orzeczeniach z dnia 24 października 2012 r., sygn. akt II CSK 18/12 oraz 28 kwietnia 2016 r., sygn. akt V CSK 524/15 na poparcie stanowiska o braku – w stanie prawnym przed nowelizacją – możliwości objęcia solidarną odpowiedzialnością również spółki dzielonej. W przywołanych wyrokach, Sąd Najwyższy odmówił zastosowania art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych do podziału przez wydzielenie, stwierdzając, iż zastosowanie omawianego artykułu w brzmieniu przed nowelizacją – bez wskazywania wprost spółki dzielonej – stanowiłoby ingerencję sądu w kompetencje ustawodawcy. Sąd Najwyższy wskazał, iż na gruncie tej regulacji brak jest dostatecznych podstaw normatywnych, aby – nawet w drodze analogii – rozszerzać zastosowanie komentowanej zasady do spółki dzielonej. Zdaniem sądu, w stanie prawnym przed nowelizacją, solidarnej odpowiedzialności spółki dzielonej nie dało się również jednoznacznie skonstruować przez odwołanie do art. 12 szóstej dyrektywy dotyczącej podziału spółek akcyjnych. Stanowiska tego nie zmieniły zauważone i przywołane w uzasadnieniach powyższych orzeczeń uwagi dotyczące możliwości pogorszenia sytuacji wierzycieli spółki dzie- lonej na skutek podziału.

Jednakże Sąd Najwyższy zajmował również stanowisko odmienne, tj. opowiadające się za odpowiednim stosowaniem art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych do spółki dzielonej, zaprezentowane w orzeczeniach z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. V CSK 318/09 oraz 25 listopada 2015 r., sygn. IV CNP 9/15. Jednym z argumentów je uzasadniających jest wzgląd na funkcję omawianego przepisu oraz umożliwienie osiągnięcia jego celu – zapewnienie dostatecznej ochrony wierzycieli spółki dzielonej przed wyprowadzeniem majątku przez dłużnika do innego, mniej wypłacalnego podmiotu. Odmowa zastosowania art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych do podziału przez wydzielenie oznaczałaby, że po podziale wierzyciele ci nie mają praktycznie żadnej możliwości zapobieżenia przeniesieniu ich wierzytelności do innego podmiotu, w związku z czym nie są w żaden sposób chronieni.

W konsekwencji, w stanie prawnym sprzed nowelizacji możliwe było przyjęcie braku odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania przenoszone do spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej, co skutkowało możliwością wyprowadzenia długów spółki do podmiotu mniej wypłacalnego, bez zgody wierzycieli, a więc także poza ich kontrolą (tworzenia tzw. centrów zysków i centrów strat) bądź opowiedzenie się za solidarną odpowiedzialnością również spółki dzielonej, co oznaczałoby, iż spółka ta pomimo restrukturyzacji, w dalszym ciągu będzie w pewnym zakresie odpowiedzialna za zobowiązania związane z przeniesionym majątkiem.

Zdaniem autorów

Mateusz Baran, radca prawny, partner, Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy Sp. k.

Marzena Lau radca prawny, senior associate, Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy Sp. k.

Kierunek zmian

Znowelizowany art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych wprost stanowi, iż za zobowiązania przypisane w planie podziału spółce przejmującej lub spółce nowo zawiązanej spółka dzielona oraz pozostałe spółki, na które został przeniesiony majątek spółki dzielonej, odpowiadają solidarnie przez trzy lata od dnia ogłoszenia o podziale. Ustawodawca dostrzegł potrzebę zapewnienia ochrony wierzycieli spółki dzielonej, bowiem w uzasadnieniu projektu wskazano, iż stworzenie podstawy prawnej do związania solidarną odpowiedzialnością za zobowiązania także spółki dzielonej przyczyni się do skuteczniejszego zabezpieczenia ich praw.

Przeprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, zarówno ze względu na wyeliminowanie niepewności co do istnienia odpowiedzialności spółki dzielonej, jak i kierunku w jakim zdecydował się pójść ustawodawca. Natomiast takie brzmienie regulacji nie eliminuje podnoszonych również wcześniej przez zwolenników wykładni funkcjonalnej wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności spółki dzielonej – czy powinna ona być całkowita czy też ograniczona – część z nich, opierając się na brzmieniu komentowanego przepisu, opowiada się za jej ograniczeniem do wartości aktywów netto, które pozostają w spółce dzielonej. Pojawiły się jednak głosy, iż odpowiedzialność ta nie powinna być w żaden sposób ograniczona.

Mimo braku precyzyjnego uregulowania tej kwestii omawianą nowelizacją, wydaje się, że choć w planie podziału spółce dzielonej nie przyznaje się żadnych aktywów, możliwe jest ustalenie zakresu aktywów pozostających w tej spółce (w spółce dzielonej pozostają bowiem aktywa nieprzenoszone w drodze podziału na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną), a tym samym przypisanie wartości aktywów netto spółce dzielonej. Niemiej, brzmienie znowelizowanego przepisu choć przesądza o istnieniu odpowiedzialności spółki dzielonej, w dalszym ciągu pozostawia pewne pole do interpretacji zakresu tej odpowiedzialności.

Opisana zmiana weszła w życie 1 marca 2019 roku.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym rozwiała wątpliwości. Znowelizowany art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych wskazuje, iż solidarną odpowiedzialność, obok pozostałych spółek na które został przeniesiony majątek spółki dzielonej, ponosi również spółka dzielona.

Czytaj także: Ile odpowiedzialności podzielonej spółki za pozostawione zobowiązania

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona