fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Własność intelektualna: wyspecjalizowane sądy w czterech miastach

Fotolia
Sądy do spraw własności intelektualnej staną się od 1 lipca 2020 r. częścią polskiego systemu sądownictwa powszechnego, po tym jak 19 lutego 2020 r. prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. W ten sposób, postulowane od dawna, zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez prawników zajmujących się ochroną własności intelektualnej wejdą one do po naszego systemu sądownictwa.

Zasadnicza zmiana, jaką odczują podmioty dochodzące swoich roszczeń z tytułu naruszeń praw własności intelektualnej, wiązać się będzie z koniecznością wniesienia pozwu do jednego z czterech sądów okręgowych, mających swoje siedziby w Gdańsku, Poznaniu, Lublinie lub Warszawie.

Programy komputerowe w Warszawie

Przy czym Sąd Okręgowy w Warszawie, zgodnie z wolą ustawodawcy, będzie sądem wyłącznie właściwym w zakresie spraw dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.

Czytaj także: Nowy rodzaj sądów coraz bliżej

Pozostałe sprawy własności intelektualnej, a więc sprawy o ochronę praw autorskich i praw pokrewnych, znaków towarowych (w tym unijnych) wzorów przemysłowych (w tym wspólnotowych), ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, sprawy o ochronę dóbr osobi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA