Jak nie dopuścić do ukarania spółki za czyny zabronione pod groźbą kary

Nadużycie prawa przez menedżera najczęściej związane jest z pełnieniem przez niego funkcji w organach spółki. W takiej sytuacji skazanie nieuczciwego reprezentanta może skutkować nałożeniem kary na spółkę. Warto więc wiedzieć, jakie kroki powinna podjąć spółka, gdy nieuczciwy menedżer wykorzystał ją do swoich celów, a kara jest odczuwalna także dla jej udziałowców, którzy o nadużyciach nie mieli pojęcia.

Publikacja: 23.03.2018 06:00

Jak nie dopuścić do ukarania spółki za czyny zabronione pod groźbą kary

Foto: Adbe Stock

W Polsce funkcjonuje ustawa z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Zgodnie z ustawą spółka, która traktowana jest jako podmiot zbiorowy, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeżeli osoba działająca w jej imieniu lub w jej interesie popełni jedno z enumeratywnie wymienionych przez ustawę przestępstw. Okoliczność popełnienia przestępstwa musi zostać stwierdzona prawomocnym wyrokiem skazującym, wyrokiem warunkowo umarzającym postępowanie lub być konsekwencją dobrowolnego poddania się karze.

Wina w wyborze lub w organizacji

Odpowiedzialność spółki będzie ponadto zależała od stwierdzenia winy w wyborze, czyli wybraniu nieodpowiedniej osoby do pełnienia funkcji, np. powołania do zarządu osoby nieposiadającej odpowiednich kompetencji, lub od winy w organizacji, czyli braku zapewnienia właściwej kontroli działań reprezentantów spółki.

Odpowiedzialność spółki jest również uzależniona od osiągnięcia przez nią korzyści w wyniku popełnienia przestępstwa przez menedżera. W tym wypadku spółka nie musi jednak osiągnąć korzyści majątkowej, wystarczające będzie jakiekolwiek polepszenie jej sytuacji, np.: poprzez dezawuowanie wartości i jakości świadczeń kontrahentów. Na gruncie ustawy korzyść ma zatem bardzo szeroki zakres.

Jakie uprawnienia

W trakcie postępowania toczącego się przeciwko menedżerowi, który podejrzany jest o popełnienie przestępstwa, spółce przysługują uprawnienia quasi-strony. Jest zatem uprawniona m.in. do składania wniosków dowodowych, zadawania pytań świadkom, a nawet do wniesienia apelacji od niekorzystnego dla menedżera, czyli w perspektywie również dla samej spółki, wyroku.

W trakcie postępowania spółka i oskarżony mogą ze sobą współdziałać. Taki przypadek może mieć miejsce, gdy zarówno oskarżony, jak i spółka będą starali się doprowadzić do uniewinnienia oskarżonego menedżera. Spółka nie musi jednak współdziałać z oskarżonym i podejmować działań na jego rzecz. Już na tym etapie postępowania może starać się wykazywać, że dołożyła należytej staranności w wyborze menedżera lub zapewniła właściwy nadzór korporacyjny. Na podstawie materiału zgromadzonego w postępowaniu toczącym się przeciwko menedżerowi, prokurator może bowiem dokonać oceny zasadności wszczęcia postępowania przeciwko spółce.

Dobrowolne poddanie się karze

Dla spółki istotny może być również przypadek, gdy menedżer w celu uniknięcia prowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego i związanych z tym dolegliwości stara się dobrowolnie poddać karze. Takie rozwiązanie, choć przeważnie korzystne dla menedżera może być niekorzystne dla samej spółki. Wyrok skazujący będzie bowiem implikował możliwość wszczęcia postępowania przeciwko spółce. W takiej sytuacji spółka powinna podjąć kroki w celu uniemożliwienia poddania się dobrowolnie karze przez menedżera oraz zainicjowania postępowania sądowego, w którym możliwe stanie się ewentualne wykazanie braku winy menedżera.

Zastępstwo kuratora

Zaznaczyć należy, że jeżeli podejrzanym lub oskarżonym jest jedyny członek zarządu, a w spółce nie funkcjonują inne organy, to zasadne jest, aby do czasu powołania organów dla spółki lub odpowiedniego reprezentanta, ustanowić kuratora, który będzie ją reprezentował. Ustawa nie reguluje, kto powinien wystąpić z ewentualnym wnioskiem o powołanie kuratora dla spółki w opisanej sytuacji. W takim stanie należy uznać, że obowiązek ten powinien spoczywać na organach prowadzących postępowanie, jako że odpowiadają one za jego właściwy przebieg, a zatem powinny też zagwarantować możliwość udziału w nim podmiotowi zbiorowemu.

Spółka może podjąć działania w postępowaniu dopiero po dokonaniu stosownego zgłoszenia na piśmie.

Sąd na etapie postępowania sądowego, a prokurator na etapie postępowania przygotowawczego, powinien zawiadomić spółkę o możliwości podjęcia działania w toczącym się postępowaniu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby spółka zgłosiła swój udział bez uprzedniego powiadomienia jej. Zalecane jest, aby spółka uczestniczyła w takim postępowaniu, jako że brak jej działania na tym etapie uniemożliwi jej wykazanie braku winy jej menedżera na późniejszym etapie postępowania toczącego się przeciwko niej samej.

W trakcie postępowania toczącego się przeciwko menedżerowi sąd może zastosować wobec spółki środki zapobiegawcze w postaci zakazu łączenia się lub przekształcenia. Jest to tyle istotne, że spółka na skutek przekształceń może próbować dokonać transferu aktywów, co w konsekwencji może skutkować tym, że niemożliwe stanie się wyegzekwowanie nałożonej na nią kary. Zakaz ten jednak nie obowiązuje już po zakończeniu postępowania przeciwko spółce.

Postępowanie przeciwko spółce

Postępowanie przeciwko spółce może zostać wszczęte dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania przeciwko jej przedstawicielowi, tj. po wydaniu wyroku przez sąd II instancji. Wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego pozostaje zatem beż żadnego wpływu na możliwość wszczęcia postępowania przeciwko podmiotowi zbiorowemu, jako że jest to nadzwyczajny środek zaskarżenia. Postępowanie przeciwko spółce jest każdorazowo inicjowane wnioskiem prokuratora lub pokrzywdzonego.

Sądem właściwym do prowadzenia postępowania jest sąd rejonowy właściwy miejscowy dla miejsca popełnienia przestępstwa. W tym wypadku mamy wyłączną właściwość sądu rejonowego. Bez znaczenia pozostaje, czy postępowanie przeciwko menedżerowi toczyło się przed sądem okręgowym, jako sądem I instancji.

W trakcie takiego postępowania podmiot zbiorowy przybiera rolę odpowiednią dla oskarżonego. Przysługują mu zatem tożsame uprawnienia procesowe.

Dotkliwe sankcje

Na skutek postępowania na spółkę może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 1 tys. zł do 5 mln zł, jednak nie wyższa niż 3 proc. przychodu osiągniętego w roku obrotowym, w którym doszło do popełnienia przestępstwa. Ponadto na spółkę mogą zostać nałożone różne zakazy, z których najdotkliwsze to podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne.

Należy też pamiętać, że odpowiedzialność podmiotu zbiorowego lub jej brak, nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej za wyrządzoną szkodę oraz odpowiedzialności administracyjnej samej spółki, jak również jej menedżera.

Aleksander Giehsmann, adwokat Kancelaria Adwokacka AGK

Proponowane zmiany

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało prace nad nowelizacją ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Jedną ze zmian ma być wyeliminowanie uprzedniego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego. Ma to pozwolić sądom samodzielnie rozstrzygnąć, czy menedżer dopuścił się popełnienia przestępstwa w postępowaniu toczącym się przeciwko spółce, niezależnie od postępowania toczącego się przeciwko menedżerowi.

Rozwiązanie to należy przyjąć z aprobatą, jako że może ono usprawnić prowadzenie postępowań przeciwko podmiotom zbiorowym, które obecnie prowadzone są dość sporadycznie. Rozwiązania te jednak rodzą też pewne zagrożenia, jako że organy ściągania mogą zacząć koncentrować się na postępowaniach prowadzonych przeciwko podmiotom zbiorowym i próbować egzekwować od nich nałożone kary, co ma służyć celom fiskalnym państwa, jednocześnie „zaniedbując" postępowania przeciwko menedżerom, które pod względem fiskalnym już nie muszą być tak atrakcyjne. Warto obserwować, w jakim kierunku zmierzać będą proponowane przez ministerstwo zmiany. Mogą one bowiem mieć wpływ na istniejące w spółkach systemy wewnętrznej kontroli zgodności zachowań jej reprezentantów i pracowników z prawem.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego