Zrewolucjonizują one sądowe postępowania gospodarcze, do których już teraz przedsiębiorcy „w potrzebie" powinni zacząć się przygotowywać. Jedna z proponowanych zmian dotyczy stosowania dowodu z dokumentu w nowej formule postępowania gospodarczego. Generalnie ma obowiązywać zasada prymatu dowodu z dokumentu. Co to oznacza dla menedżerów w firmach? Teraz praktyką jest dokumentowanie faktów, różnych stanów i zjawisk także przy pomocy zeznań świadków lub stron. To jednak najbardziej czasochłonne dowody. Powodują przewlekłość i kosztowność postępowań cywilnych,w których uczestniczą przedsiębiorcy. Są one też źródłem manipulacji przed sądem. Prowadzą do obstrukcji, multiplikując koszty i wysiłki stron.

Czytaj także: Ekspresowa procedura w sprawach gospodarczych

Dziś na porządku dziennym jest powoływanie świadków ponad potrzebę lub takich, którzy nie wnoszą niczego istotnego do sprawy. To się ma zmienić. Pomocna w tym będzie przeprowadzona w 2016 roku zmiana przepisów kodeksu cywilnego w zakresie określenia tego, czym jest dokument.

Wprowadziła ona do obrotu prawnego szeroką definicję dokumentu, która zerwała z tradycyjnym rozumieniem tego pojęcia jako informacji utrwalonej wyłącznie w postaci pisma opatrzonego podpisem. Uwzględniła rozwój elektronicznych środków wymiany informacji. I tylko o takich cyfrowych dowodach powinni myśleć przedsiębiorcy, którzy szykują pozwy gospodarcze. Generalnie chodzi więc o profesjonalizację przedsiębiorców w przygotowywaniu dowodów w sprawach.

Pomoże w tym artykuł Anny Diaby-Lipki „Powrót do przeszłości, czyli postępowanie w sprawach gospodarczych".