fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zakupy za gotówkę bez korzyści podatkowych

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Przedsiębiorca, który nie przestrzega obowiązku rozliczania się za pomocą konta bankowego, nie zaliczy wydatku do podatkowych kosztów.

Transakcje między firmami powyżej 15 tys. zł będą musiały być opłacone z rachunku płatniczego. Inaczej przedsiębiorca nie zaliczy wydatku do kosztów. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustaw podatkowych – o PIT i o CIT. W piątek odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Aktualnie limit gotówkowych transakcji między firmami wynosi 15 tys. euro, ale po dokonaniu zapłaty w pieniądzu powyżej tej kwoty fiskus nie kwestionuje rozliczenia. Od przyszłego roku ma być inaczej. Z uzasadnienia projektu wynika, że zmiany będą miały pozytywny wpływ na zwiększenie transparentności transakcji, wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczynią się do zwiększenia dochodów budżetu państwa.

Jak pisaliśmy w artykule "Zakupy za gotówkę bez korzyści podatkowych" z 27 stycznia, nowelizacja może zwiększyć obowiązki firm, które oprócz faktur będą musiały gromadzić wyciągi bankowe. Sygnalizowaliśmy też (w artykule "Trudniejsze rozliczenia" z 2 lutego), że w gorszej sytuacji będzie przedsiębiorca, który dokona płatności gotówką, zamiast przelać pieniądze z konta, niż ten, kto w ogóle nie zapłaci za towar (usługę).

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA