Transakcje między firmami powyżej 15 tys. zł będą musiały być opłacone z rachunku płatniczego. Inaczej przedsiębiorca nie zaliczy wydatku do kosztów. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustaw podatkowych – o PIT i o CIT. W piątek odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Aktualnie limit gotówkowych transakcji między firmami wynosi 15 tys. euro, ale po dokonaniu zapłaty w pieniądzu powyżej tej kwoty fiskus nie kwestionuje rozliczenia. Od przyszłego roku ma być inaczej. Z uzasadnienia projektu wynika, że zmiany będą miały pozytywny wpływ na zwiększenie transparentności transakcji, wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczynią się do zwiększenia dochodów budżetu państwa.

Jak pisaliśmy w artykule "Zakupy za gotówkę bez korzyści podatkowych" z 27 stycznia, nowelizacja może zwiększyć obowiązki firm, które oprócz faktur będą musiały gromadzić wyciągi bankowe. Sygnalizowaliśmy też (w artykule "Trudniejsze rozliczenia" z 2 lutego), że w gorszej sytuacji będzie przedsiębiorca, który dokona płatności gotówką, zamiast przelać pieniądze z konta, niż ten, kto w ogóle nie zapłaci za towar (usługę).

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu