fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie są podatkowe konsekwencje prowadzenia firmy w Niemczech

Adobe Stock
Pierwszą i zarazem strategiczną decyzją, z jaką muszą zmierzyć się przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie działalności w Niemczech jest forma prawna.

W kraju naszych sąsiadów przedsiębiorcy najczęściej wybierają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. Gesellschaft mit beschränkter Haftung).

Körperschaftsteuer i Solidaritätszuschlag

Prowadzenie w Niemczech działalności w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. GmbH) nakłada na przedsiębiorcę obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer). Jego stawka w Niemczech wynosi 15 proc. Punktem wyjścia do ustalenia podstawy opodatkowania, czyli dochodu do opodatkowania jest zysk netto wykazany w bilansie spółki. Dodatkowo należy liczyć się z ciężarem w postaci dodatku solidarnościowego (niem. Solidaritätszuschlag), który wynosi 5,5 proc. i jest liczony od podstawy podatku dochodowego.

Spółki kapitałowe podlegają podatkowi od osób prawnych już przed wpisem do rejestru handlowego. W okresie pomiędzy uchwałą o utworzeniu spółki a wpisem do rejestru handlowego, każda spółka istnieje jako spółka w org...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA