fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Prosta spółka akcyjna - początek prac w Sejmie

123RF
Posłowie przystąpili do ustanawiania ram prawnych dla prostych spółek akcyjnych. To narzędzie dla branży nowych technologii, ale też klasycznych biznesów.

Nowa spółka ma być zakładana drogą elektroniczną w ciągu 24 godzin, a jej wspólnicy uzyskają dużą swobodę w kształtowaniu jej struktury i zarządu: zamiast rady nadzorczej i zarządu ma wystarczyć rada dyrektorów.

Będzie też możliwa jej szybka likwidacja. Zakłada się bowiem, że w branży nowych technologii wiele inicjatyw nie odnosi sukcesu. Ważne, by likwidacja nie była nadmiernym kłopotem. Na wzór spółek z o.o. szefowie nowej spółki za niezgłoszenie jej na czas do upadłości będą jednak odpowiadać wobec wierzycieli, a za długi spółki swoim majątkiem.

Nowa spółka będzie mogła być stosowana też w klasycznych branżach. Autor projektu: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, liczy zresztą, że ta prosta forma z czasem wyprze wiele dotychczasowych spółek.

Dodajmy, że krytycy tej reformy postulowali, by zamiast tworzyć nową formę spółek usprawnić dotychczasowe.

Teraz projekt po pierwszym czytaniu trafi do komisji. Zakłada, że proste spółki akcyjne będą mogły powstawać od 1 kwietnia 2020 r. Wtedy nowe przepisy mają wejść w życie.

Etap legislacyjny: przed II czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA