Jakie prawa ma przedsiębiorca frankowicz w sporze z bankiem?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca frankowicz zostanie objęty ochroną konsumencką w sprawach przeciwko bankom, posiada on również inne podstawy formułowania roszczeń w związku z treścią umów kredytu.

Publikacja: 11.03.2021 17:15

Jakie prawa ma przedsiębiorca frankowicz w sporze z bankiem?

Foto: AdobeStock

Ostatnie lata dostarczają wielu doniesień z frontu walki pomiędzy frankowiczami a bankami udzielającymi kredytów określanych potocznie „frankowymi". Liczne wyroki sądów powszechnych wraz ze słynnym już dziś wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-260/18 z dnia 3 października 2019 r. nie pozwalają nikomu przejść obok tematu obojętnie. Aktualnie zaś emocje podsycają zapowiadane uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawach „frankowych", które mają zapaść w marcu 2021 r. Jak zatem w powyższych okolicznościach wygląda sytuacja przedsiębiorcy posiadającego kredyt frankowy? Czy przedsiębiorca frankowicz ma jakiekolwiek szanse na zmianę swojej sytuacji prawnej w związku z rozwojem orzecznictwa w sprawach „frankowych"? Poniżej podjęta zostanie próba podsumowania obecnej sytuacji przedsiębiorcy frankowicza i jego perspektyw w najbliższym czasie.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów