Dywidendę dostaną wszyscy wspólnicy mimo wadliwej uchwały - wyrok Sądu Najwyższego

Wspólnicy mogą podzielić się zyskiem, mimo że uchwała w tej sprawie jest sprzeczna z umową spółki.

Publikacja: 11.03.2016 06:53

Dywidendę dostaną wszyscy wspólnicy mimo wadliwej uchwały - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: 123RF

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie ważne dla spółek handlowych. Dotyczy ono podziału zysku dokonanego wbrew zapisom umowy spółki. SN przesądził, że sama sprzeczność z tą umową to za mało, by uchylić uchwałę w sprawie przeznaczenia całego zysku na dywidendy.

Jak królik z kapelusza

Spór dotyczył Stacji Hodowli i Unasiennienia Zwierząt sp. z.o.o. w Bydgoszczy. 18 czerwca 2013 r. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników zgłoszono trzy wnioski dotyczące podziału zysku. Jeden z nich zgłosił pełnomocnik kilku wspólników. Chodziło o to, by cały zysk przeznaczyć na wypłatę dywidendy. Wniosek poddano pod głosowanie w pierwszej kolejności. I ku zaskoczeniu części osób obecnych na sali, został przegłosowany większością głosów. W tej sytuacji pozostałe wnioski stały się bezprzedmiotowe.

Okazało się jednak, że wniosku nie zaoopinowała rada nadzorcza. Z umowy spółki wynikało bowiem, że wnioski zarządu oraz wspólników dotyczące m.in. podziału zysku powinny być wnoszone razem z uzasadnieniem i pisemną opinią rady nadzorczej.

Dlatego – zdaniem zarządu – uchwała została podjęta z naruszeniem umowy spółki. Wystąpił więc z pozwem do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a ten uznał, że uchwała łamie dobre obyczaje. Głosowanie przeprowadzono bowiem bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji, bez rozważenia pozostałych propozycji, bez uzasadnienia oraz opinii rady nadzorczej. Mimo to – w opinii sądu – to za mało, by uchwałę uchylić. Zgodnie z art. 249 kodeksu spółek handlowych trzeba wykazać jeszcze co najmniej jedną z dwóch przesłanek, a mianowicie godzenie w interesy spółki lub pokrzywdzenie wspólnika. Przed sądem nie wykazano zaś, by uchwała godziła w interesy spółki. Jej ogólna kondycja finansowa na dzień podjęcia uchwały pozwalała na przeznaczenie całego zysku na dywidendę.

Zarząd odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. A ten nabrał wątpliwości. Według niego interpretacja przesłanek do wytoczenia powództwa o uchylenie takiej uchwały budzi wątpliwości zarówno w doktrynie, jak i judykaturze. Dlatego postanowił zapytać Sąd Najwyższy, czy w świetle art. 249 kodeksu spółek handlowych sprzeczność uchwały wspólników spółki z.o.o. stanowi samodzielną przesłankę powództwa o jej uchylenie.

Umowa to za mało

W czwartek Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w myśl której sprzeczność uchwały wspólników spółki z.o o. z umową spółki nie może być samodzielną przesłanką powództwa o jej uchylenie.

SN przypominał, że przepis pozwalający na uchylenie uchwały ze względu tylko na sprzeczność z umową spółki istniał, ale wiele lat temu w kodeksie handlowym. Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w 2001 r. w jego miejsce wprowadził art. 249. A ten nie przewiduje takiej możliwości. Dopuszcza natomiast inną możliwość kwestionowania uchwały, ale muszą być spełnione konkretne przesłanki (patrz ramka). Dzięki nim można stwierdzić, czy uchylenie uchwały jest racjonalne z punku widzenia danej spółki, czy nie. SN podkreślił, że pod uwagę należy wziąć wszystkie przesłanki wymienione w przepisie.

Sygnatura akt: III CZP 1/16

Uchwałę wolno zakwestionować

Jeden z trybów kwestionowania uchwał wspólników określa art. 249 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim:

1. Uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.

2. Zaskarżenie uchwały wspólników nie wstrzymuje postępowania rejestrowego. Sąd rejestrowy może jednakże zawiesić postępowanie po przeprowadzeniu rozprawy.

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie ważne dla spółek handlowych. Dotyczy ono podziału zysku dokonanego wbrew zapisom umowy spółki. SN przesądził, że sama sprzeczność z tą umową to za mało, by uchylić uchwałę w sprawie przeznaczenia całego zysku na dywidendy.

Jak królik z kapelusza

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara