fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

#RZECZoPRAWIE - Haładyj: pakiet wierzycielski od czerwca 2017 r.

Mariusz Hałajdyj
rp.pl
Wczoraj sejm uchwalił pakiet wierzycielski. Przepisy dotyczą zmian w kilku ważnych obszarach, służą przede wszystkim ochronie wierzyciela i usprawnieniu postępowań z dłużnikami. Zmiany mają wejść w życie 1 czerwca 2016 r. – mówił w #RZECZoPRAWIE Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju.

Nowe przepisy znacznie ułatwią przedsiębiorcy sprawdzenie stanu zadłużenia potencjalnego kontrahenta oraz jego wiarygodność.

Pakiet reguluje m. in. działalność Biur Informacji Gospodarczej.W chwili obecnej chcąc uzyskać informacje o podmiocie konieczny był kontakt z poszczególnymi Biurami. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek wewnętrznej wymiany informacji pomiędzy BIG.

Dodatkowo BIG otrzymają dostęp do szeregu rejestrów, które umożliwią sporządzenie dla zamawiającego kompleksowych raportów wiarygodności płatniczej kontrahenta.

Po wprowadzeniu pakietu będzie istniała również możliwość złożenia sprzeciwu dłużnika od wpisu do rejestru. Biuro wówczas ma 30 dni na sprawdzenie zasadności sprzeciwu.

Dłużnikowi będzie przysługiwało również prawo do wpisania w rejestrze zakwestionowania przez niego długu.

Nastąpią również zmiany w postępowaniu sądowym w zakresie postępowań grupowych oraz postępowań z zakresu umów budowlanych.

Dziś w długoletnim procesie wykonawca i inwestor w sposób absurdalny dowodzą czy inwestor wiedział o tym, że wykonawca jest na terenie budowy czy nie. Na podstawie nowych przepisów już w momencie przystępowania do robót wiadomo czy inwestor będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą czy też nie.

- Jedną ze zmian będzie również podniesienie dwukrotnie progu kwoty jakiej można dochodzić w postępowaniu uproszczonym do w kwoty 20 000,00 zł. Do tej pory była to kwota 10 000,00 zł. Pewne zmiany nastąpią też w postępowaniu egzekucyjnym – mówił wiceminister.

Haładyj w #RZECZoPRAWIE ( wideo)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA