SN rozstrzygnie, czy ulga za szybką spłatę u komornika obejmuje stare długi

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy za uiszczenie zobowiązania od ręki w egzekucji wszczętej przed 1 stycznia 2019 r. przysługuje zniżka u komornika.

Publikacja: 07.03.2019 06:14

SN rozstrzygnie, czy ulga za szybką spłatę u komornika obejmuje stare długi

Foto: Fotolia.com

Kwestia ta dotyczy milionów wszczętych przed 1 stycznia 2019 r. egzekucji komorniczych, do których nie stosuje się nowych, niższych stawek ani przewidzianej w nich ulgowej stawki za szybką spłatę długu.

Czytaj też: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. stawek egzekucyjnych

Dłużnicy skarżą się na komorników

O rozstrzygnięcie tej ważnej finansowo kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego toruński Sąd Okręgowy, który rozpatrywał skargę dłużników na postanowienie miejscowego komornika. Ten uznał, że choć opłata dotyczyła długu wpłaconego bezpośrednio do rąk komornika, ten ma pobierać zwykłą 15-proc. stawkę stosowaną nadal do starych egzekucji. Dlatego że zajmując się starymi stawkami, Trybunał Konstytucyjny orzekł półtora roku temu (sygn. P 63/14), że brak takiej ulgi za szybkie działanie dłużnika i niewielki nakład pracy komornika jest niekonstytucyjny. Poza tym 1 stycznia wprowadzono (po myśli owego wyroku TK) ulgową stawkę komorniczą, 3 proc. za szybkie spłacenie długu komornikowi po wezwaniu.

Dodajmy, że stare przepisy przewidywały – i przewidują – niższą stawkę 5 proc. w sytuacji, kiedy wierzyciel wystąpi o umorzenie egzekucji, co zwykle następuje, kiedy dłużnik spłaci dług „dobrowolnie", a więc nie zostanie ściągnięty czy to z pensji, konta czy w licytacji.

Kiedy naprawdę jest dobrowolność

Ponieważ jednak nowa ustawa stanowi, że do starych egzekucji niezakończonych przed 1 stycznia 2019 r. (wejściem w życie nowych) stosuje się stare przepisy, a więc też stawki egzekucyjne, zwykle zresztą wyższe, sąd okręgowy pyta SN, w jakiej wysokości opłatę ma pobrać komornik, gdy egzekucja zostanie zakończona z powodu spłaty długu przez dłużnika bezpośrednio komornikowi, pod rządami starych przepisów. SO wskazuje w pytaniu, że nie ma jednoznacznych kryteriów ustalania dobrowolności spłaty, a w tej sprawie dobrowolna spłata nastąpiła po pięciu latach od wszczęcia egzekucji.

– W takiej sytuacji nie może być mowy o dobrowolności. Można o niej mówić, jeśli wpłata następuje bezzwłocznie po wezwaniu komornika, realnie patrząc, nie później niż w ciągu trzech tygodni, i tylko na wniosek wierzyciela – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Nie można starej wyjątkowej opłaty 5 proc. odnosić do wpłaty bezpośredniej komornikowi, ponieważ stare przepisy w ogóle jej nie przewidywały.

Premia dla prędkich

Miejsce do szerszego stosowania ulgowej opłaty komorniczej widzi Rafał Reiwer, zastępca dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS.

– Analiza wyroku TK oraz starej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji prowadzi do jednego racjonalnego wniosku: dzięki uiszczeniu długu bezpośrednio komornikowi, już po wszczęciu egzekucji, ten ustala ulgową opłatę w wysokości 5 proc. Nowa opłata w wysokości 3 proc. nie wchodzi w rachubę, gdyż nowa ustawa nie przewiduje jej stosowania do starych egzekucji. Przewiduje natomiast stosowanie starego art. 29, zgodnie z którym, jeżeli wierzyciel złoży do komornika wniosek o umorzenie egzekucji np. w związku ze spłatą długu, dłużnika obciąża jedynie opłata 5 proc.

– To oczywiście więcej niż 3 proc., ale i tak jest ulga – dodaje dyrektor Reiwer.

Sygnatura akt: III CZP 8/19

Kwestia ta dotyczy milionów wszczętych przed 1 stycznia 2019 r. egzekucji komorniczych, do których nie stosuje się nowych, niższych stawek ani przewidzianej w nich ulgowej stawki za szybką spłatę długu.

Czytaj też: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. stawek egzekucyjnych

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona