fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Po raz drugi rusza szybka ścieżka do funduszy unijnych

Od 4 kwietnia do 29 lipca – z zastrzeżeniem, że konkurs podzielony jest na etapy, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie przyjmować wnioski do jednego z kluczowych działań programu „Inteligentny rozwój”. Konkurs skierowany jest wyłącznie do firm z sektora MSP.

Działanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" ma na celu podniesienie poziomu nowoczesności polskich przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie działalności badawczej i rozwojowej. To właśnie dzięki niemu firmy mogą liczyć na istotne dofinansowanie do kosztów prowadzonych badań przemysłowych i prac rozwojowych lub samych prac rozwojowych (ten element jest obowiązkowy dla wszystkich projektów).

W efekcie na rynku powinny pojawić się nowoczesne (innowacyjne) produkty lub usługi. Element wdrożenia wyników prac B+R, opłacalności przedsięwzięcia i szans na rynkowy sukces jest bowiem równie ważny, co sam proces prowadzenia działalności badawczej. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie tylko muszą przekonać panel ekspertów do tego, że sama koncepcja rozwoju technologii, procesów lub produktów jest ciekawa, ale że dzięki temu uda się skutecznie wprowadzić na rynek coś nowego. Warto podkreślić, że panel ekspertów oceniających każdą propozycję składa się zarówno z przedstawicieli środowiska naukowego, jak i praktyków biznesu.

Działanie 1.1.1 przestawiane jest jako szybka ścieżka do unijnych dotacji. Wynika to z uproszczonych procedur składania wniosków (wyłącznie w wersji elektronicznej), bez potrzeby przygotowywania większości załączników na tym etapie i wreszcie szybkiej ocenie projektów.

Istotna dla przedsiębiorców powinna być także informacja, że na dofinansowanie najlepszych projektów zarezerwowano 750 mln zł. Firmy zainteresowane próbą sięgnięcia po te pieniądze powinny odwiedzić stronę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tam można znaleźć szczegółowe informacje o tym działaniu, zapoznać się z kryteriami wyboru projektów oraz wykazem tzw. inteligentnych specjalizacji.

Pomoc publiczna i/lub pomoc de minimis będzie udzielana na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (DzU z 2015 r. poz.299).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA