fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Rozliczanie w kosztach spadku i darowizny - Ministerstwo Finansów nie dotrzymało obietnic

Adobe Stock
Firmy nadal nie mogą rozliczać w kosztach otrzymanego w spadku i darowiźnie majątku, chociaż fiskus obiecywał, że naprawi przepisy.

Tydzień temu minął termin zapłaty pierwszej zaliczki na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy nie doczekali się jednak zniesienia obowiązującego od 1 stycznia br. zakazu rozliczania w podatkowych kosztach darowanego i odziedziczonego majątku.

W „Rzeczpospolitej" już cztery miesiące temu pisaliśmy, że zmiana uderzy w rodzinne przedsiębiorstwa. A Ministerstwo Finansów zapewniało, że poprawi przepisy.

Na nowe regulacje czekają też firmy rozliczające przychody twórców. Od 1 stycznia 2018 roku wiele zawodów straciło prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (dzięki którym płacili niższe podatki), a wiele nie wie, czy im przysługują. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uzupełnienie katalogu uprzywilejowanych.

Jakie są efekty? Resort przygotował projekt jednej i drugiej nowelizacji, potem je poprawił i połączył. 6 lutego projekt przyjęła Rada Ministrów. Późno, ale była szansa na przeprowadzenie całego procesu legislacyjnego do 20 lutego (termin wpłaty zaliczki za styczeń). Nie udało się, projekt trafił do Sejmu po terminie.

Przedsiębiorcy przy obliczaniu pierwszej zaliczki na podatek od dochodu z działalności musieli postąpić zgodnie z przepisami, czyli rozliczyć się według niekorzystnych zasad. Podobnie jak firmy płacące zaliczki od dochodów twórców. Pozostaje im nadzieja, że ustawodawca zdąży do następnej zaliczki.

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Więcej na  rp.pl/monitor

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA